Sulyok Mária-dombormű
Budapest, IX. kerület, A Nemzeti Színház bejáratától jobbra és balra elhelyezkedő domborművek egyike., A Nemzeti Színház bejáratától jobbra és balra elhelyezkedő domborművek egyike.Felállítás: 2002 Göröntsér Vera (2013.02.09. 21:07): Sulyok Mária (1908-1987) Kossuth-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész. Pályája nem kötődik kifejezetten a Nemzeti Színházhoz, mindössze három évadot töltött itt (1947-1949), utána a Néphadsereg Színházhoz, későbbi Vígszínházhoz szerződött.A Színművészeti főiskolán évekig színész-mesterséget tanított, mestere, híve és tanítója volt a szép magyar beszédnek.Tőle: "... nincs kis és nagy szerep. Mindég derék katona voltam, igyekeztem elvégezni, amit rám bíztak. Ma már szívet ültetnek át, az én feladatom csak az volt, hogy olykor némi élettel telítsek egy-egy papírfigurát. Ha beskatulyáztak, hol démoni asszonynak, hol pedig reakciós úrhölgynek, nemigen bántam, igyekeztem mindegyiket más és más lélekkel telíteni. Pályám egészét tekintve azért nem panaszkodhatom, többnyire igazán nagy fő, vagy epizódszerepeket játszhattam el. Megesett persze velem, ami annyi más emberrel is, hogy hol kinyílt, hol bezárult a pályám, hogy harmonikázott az életem..." Források: http://www.szineszkonyvtar.hu/contents/p-z/sulyokelet.htm