Salamon Ferenc
Budapest, V. kerület, Roosewelt, ill. Széchenyi tér, Az MTA előtt áll.Felállítás: 1902. június 26. Neszták Béla (2008.10.19. 12:59): A 235 cm-es mészkő talpazaton lévő bronz mellszobor 132 cm magasságú. Források: Életrajza: http://hu.wikipedia.org/wiki/Salamon_Ferenc_(t%C3%B6rt%C3%A9n%C3%A9sz) | fgaben (2010.09.24. 10:48): "SALAMON FERENCZ SZOBRÁNAK LELEPLEZÉSE.", Most tiz éve, 1892 október 9-ikén halt meg Salamon Ferencz s emléke ez alatt a tiz esztendő alatt nem homályosodott el, hanem tovább él és hat munkáiban, melyek ma is történeti irodalmunk legbecsesebb alkotásai közé tartoznak, tovább él tanítványaiban, a kik kegyelettel ápolják hagyományait. Salamon Ferencz a szabadságharcz utáni irói és tudós nemzedék legjelesebbjei közé tartozott, mint publiczista, mint kritikus és mint történettudós egyaránt nagy szolgálatokat tett mívelődésünknek. Működésének legfontosabb része történeti munkái, melyeknek az igazság rendíthetetlen szeretete, erős kritikai érzék, biztos és nagy eredményekre segítő módszer és művészi előadás a legfőbb jellemvonásai.E tekintetben nemcsak a maga műveiben nyújtott fényes mintákat, hanem mint író és mint egyetemi tanár tanítványaiban és követőiben is hasonló szellemet igyekezett ébreszteni. Ebből érthető az a kegyelet, melylyel életében személyéhez, halála után pedig emlékéhez ragaszkodnak s a melynek szép bizonysága az az emlékszobor, melyet vasárnap, nov. 9-ikén lepleztek le a Magyar Tudományos Akadémia előtti kertben, melynek közepén Széchenyi István szobra emelkedik. Salamon szobrát közadakozásból emeltette a Történelmi-Társulat s Jankovich Gyula szobrász készítette, a kinek ugyanazon kert másik sarkában egy másik műve is van már: Szarvas Gábor mellszobra. Haraszti kőből épült talapzaton áll Salamon bronz mellszobra, mely java férfikorában ábrázolja őt, jobb vállára vetett palásttal. " A leleplezési ünnepélyen a Történelmi-Társulat nevében Thaly Kálmán alelnök üdvözölte a megjelent küldöttségeket, melyek sorában ott voltak az egyetem és műegyetem, az Akadémia, a főváros, a kolozsvári egyetem, a Kisfaludy- Társaság, a Nemzeti Múzeum s a legtöbb más tudományos és irodalmi társaság képviselői. Ott volt Salamon Ferencz özvegye, mostoha leánya és veje is. A vendégeknek az Akadémia képestermében történt üdvözlése után az Akadémia előtti térre, a szobor elé vonultak, a hol Ballagi Aladár egyetemi tanár elmondotta felavató beszédét. A beszéd végével lehullt a lepel a szoborról s a küldöttséget, a család és Salamon egyes tisztelői is letették talapzatára koszorúikat. A szobrot Thaly Kálmán rövid beszéddel átadta a főváros gondozásába főváros képviselőjének, Rózsavölgyi polgármesternek. Az ünnepély után Salamon tisztelői ós tanítványai lakomára gyűltek össze az István főherczeg-szállóban s az itt felhangzott pohárköszöntők legnagyobb része is Salamon emlékét dicsőítette.", forrás: Vasárnapi Újság 1902. november 16. 746.o. | Göröntsér Vera (2015.04.15. 15:12): Kis kiegészítés a Vasárnapi Újság korabeli cikkében foglaltakhoz. A szobor állításának ügyét valóban a Történelmi Társulat "gondozta", de fontos talán az is, hogy a történészről való megemlékezés lehetőségét a budapesti egyetemi hallgatók kezdeményezték a joghallgatók támogatásával. A közadakozás első lépéseként 1893. május 14-én rendezett vacsorán Beöthy Zsolt indítványára indult a gyűjtési akció. Az első adományok Pozsonyból és Kolozsvárról gimnazistáktól érkeztek, de hozzájárul a főváros is. Források: Hajós György: A Roosevelt tér (2003)