Lukács György szobra
Budapest, XIII. kerület, Szent István park, A Szent István parkban a bejárattól balraFelállítás: 1985. március 16., Elbontás: 2017. március 27. Göröntsér Vera (2011.05.07. 01:30): "A Wikipedia oldalán Lukács György bemutatásában első olvasatra furcsának tűnik: szobrot állítottak egy magyar filozófus-esztétának, marxista gondolkodónak, kommunista politikusnak 1985-ben. Igaz, többedik nekifutásra feltűnő, hogy Lukács nem mindig azonosul a klasszikus kommunista eszmékkel, többnyire olyan időkben tűnik ki, ami azért mai történelem-értelmezésünk szerint sem elítélendő - így demokráciafölfogása vitát vált ki, Nagy Imre időszakával sem azonosul, az 1956-os események kapcsán vállal szerepet. Visszanyúlva az ott jelölt egyik forráshoz világosabb: http://www.rev.hu/sulinet56/online/szerviz/kislex/biograf/lukacs.htm",A bemutatás azonban nem igazán méltatja a felsoroltakból a filozófust és esztétát, ami nem azonos a politikussal. Műveinek felsorolása nem kárpótol ezért. Kicsit elnagyolt az a tény is, hogy a Magyar Tudományos Akadémia tagja." Lehet, meg is találtam a kulcsot a Népszabadság on-line oldalon olvasom - igaz, 2005. évi dátummal:", " Lukács György - Az esztétikum sajátossága - bevezetés a mű olvasásába címmel rendezett konferenciát szeptember elején a Pécsi Tudományegyetem Filozófia Doktori Iskolája. A szeminárium célja a filozófus újraértelmezése volt.", A teljes cikk olvasható itt: http://www.nol.hu/archivum/archiv-377168 Én úgy értelmezem, ez egy folyamat része - lehet, 1985. évi kezdettel. ----- " 20 cm kő talpazat, 230 cm bronz férfialak korlátnak támaszkodik Felirat: Lukács György/1885-1971" | Ády (2016.09.14. 15:55): "Felavatták Lukács György szobrátLukács György születésének 100. évfordulója alkalmából kedden szobrot avatott a Magyar Tudományos Akadémia és a Fővárosi Tanács a XIII. kerületi- Szent István parkban. A század kiemelkedő marxista gondolkodójának alakját Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész mintázta meg. Az avatóünnepségen a Himnusz hangjait követően Szentágothai János, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke idézte fel a filozófus munkásságát. Az ünnepségen Lukács György szobrának talapzatára a Magyar Tudományos Akadémia nevében Szentágothai János, a Fővárosi Tanács képviseletében Nyirő Rózsa elnökhelyettes, a Lukács György Emlékbizottság részéről Lukács József akadémikus, az MTA Filozófiai Intézetének igazgatója helyezett el koszorút. A szoboravatás az Internacionálé hangjaival ért véget." Források: Dunántúli Napló, 1985. április 17. szerda (42. évfolyam, 104 szám)