Lukács Margit szobra
Budapest, IX. kerület, Bajor Gizi park 1., A Nemzeti Színház épületétől balra található.Felállítás: 2002 Hoszi (2009.01.01. 23:50): A szobor egy körülbelül 15-20 méteres oszlop tetején található. | Göröntsér Vera (2013.01.06. 17:23): Igencsak tudatos döntés lehetett, hogy Lukács Margit és Básti Lajos szobrát párban állíttatták a megépült épület két oldalára, a Nemzeti Színház szoborparkjában. A két művész pályája sok egybeesést mutat.Lukács Margit (1914-2002) a Nemzet Színésze címet 2000-ben kapta, **Kossuth-díjas, Érdemes Művész, Kiváló Művész**, Jászai Mari-díjas színésznő, operaénekes. ("**"-k jelzik az egyezést). Ugyancsak Színiakadémiát végzett és a Nemzeti Színházhoz 1937-ben szerződött (mint Básti), de végig annak tagja is maradt. Vendégművészként szerepelt az az Operaház, az Erkel Színház, a Zeneakadémia és más színházak színpadán.Elegáns megjelenése mellett jellegzetes orgánuma és a legszebb színpadi beszéd tette hasonlóvá a két művészt, aminek következtében mindketten a drámai szerepekben mutatkoztak legtöbbet... néha természetesen ugyanabban az előadásban."...elfáradni csak előadás után szabad, s az előadás számomra addig tart, amíg élek" - ez volt Lukács Margit ars poetikája. Végül mégis elfáradt. Utolsó éveit színészotthonban töltötte, halála előtt évekig betegeskedett.Egy vers (Tóth Árpád: Őszi kérdés), "a hang" és kép: http://www.youtube.com/watch?v=A5ZX9hjqU2Q "nyomtatásban": http://epa.oszk.hu/00000/00022/00140/04549.htm Források: Lukács Margitra emlékezünk: http://szinhaz.hu/multidezo/44281-elfaradni-csak-eloadas-utan-szabad-lukacs-margitra-emlekezunk http://www.magyarszinhaz.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=4576 http://hu.wikipedia.org/wiki/Luk%C3%A1cs_Margit