Kaffka Margit
Budapest, XI. kerület, Villányi út 5., A Szent Margit Gimnázium parkjában bal oldalt áll.Felállítás: 1978 Neszták Béla (2009.01.05. 12:26): Kb. 150 cm kő talpazat, kb. 60 cm bronz mellszobor.Felirat: "Kaffka Margit"Alatta bronz táblán nehezen olvasható szöveggel:"Szent Margit/Gimnáziumban/működött 1954 és 1998 között/a Kaffka Margit/Gimnázium." A gyenge archív felvételt azért töltöttem fel, mert a szobrot a kertben időközben áthelyezték. Régi helyén most Szent Margit szobra áll. | H.István (2014.06.29. 14:49): Kaffka Margit (1880-1918) író, költő, a magyar irodalom egyik legjelentősebb női írója, a Nyugat nemzedékének fontos tagja. Nagykárolyban született. A szatmári irgalmas nővérek tanítóképző zárdájában tanult ösztöndíjasként, cserében egy évet tanított Miskolcon. Budapesten tanult tovább. 1902-ben az Erzsébet Leányiskolában tanári oklevelet szerzett. Visszatérve Miskolcra a polgári leányiskolában tanított. Itt jelentek meg első írásai, és ekkoriban vált a Nyugat állandó munkatársává. Szoros baráti kapcsolatban állt Kosztolányival, Babitscsal, Szabó Dezsővel, és Balázs Bélával. 1905-ben ment férjhez, és 1907-ben Budapestre költöztek. Budapesten tanárként dolgozott. Elvált, majd újra férjhez ment. Az I. világháború kitörésekor otthagyta tanári pályáját, és csak a szépirodalomnak élt. A háború után spanyolnátha járvány áldozatává vált. Budapesten halt meg 38 éves korában. Kaffka Margitról bővebben itt: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kaffka_Margit Mellszobra most az egykor róla elnevezett iskola kertjében, a főbejárattól balra látható. A tábla nem bronzból készült, inkább márványból, melynek színe a bronzéra emlékeztet. Az évszámból ítélve valamikor 1998 után, utólag helyezték a talapzatra.