Charles Darwin domborműves emléktábla
Budapest, VIII. kerület, Puskin u. 14-16., A Magyar Természettudományi Társulat egykori székházának falánFelállítás: 1933 Neszták Béla (2009.02.09. 12:00): 50x80 cm kő jobbra néző fejdombormű. Felirat: "CHR.DAEWIN/1809-1882" | Csuhai István (2010.07.28. 18:43): A felirat valójában: Ch. R. Darwin / 1809-1882 / | Göröntsér Vera (2018.02.25. 21:28): Ebben az épületben működött 1901 és 1952 között a Magyar Természettudományi Társulat. Történetének részleteit sokatmondóan foglalja össze a 2015-ben állított emléktábla szövege - ld."más kép". (Jelenleg az újjáalakult társulat székháza a Jászai Mari téren található.) Gondolhatnánk, Darwin itt elhelyezett emléktáblája értelemszerűen összefügg a társulat működésével, mint ahogy "itt jelentek meg elsőként Darwin alapművei magyar fordításban".A tábla elkészültének körülményeiről azonban semmilyen adat nem ismert, Sződy Szilárd munkásságáról átfogó leírást nem találtam - bár ezt a portrét a Wikipédia szócikke megemlíti, ám dátum nélkül.A legkonkrétabb információt az épület homlokzati felújításának gondos tervezete szövegében találtam. Ám itt is két forrás és két lehetséges évszám merül fel. Az első Déry Attila, Budapest Építészeti Topográfiája 4. - Józsefváros című (2008) antológiája alapján az 1933-as évet jelöli, míg az "Adalékok belső Józsefváros történetéhez" (megjelent 1985-ben, Mátai József cikke) későbbi, a II. világháború utáni időt jelöli. Utóbbi (nem konkrét) időpont azonban közelebb esik a társulat 1952-es betiltásához, ezért az 1933-as évszámot tartom inkább valószínűnek. Források: https://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C5%91dy_Szil%C3%A1rd_(szobr%C3%A1szm%C5%B1v%C3%A9sz) http://www.mtte.hu/ http://www.fatosz.eu/magyar+termeszettudomanyi+tarsulat/magyar+termeszettudomanyi+tarsulat.html http://jvo.hu/tervtanacs_dokumentumok/565_20140415_puskin_utca_14-16_szam_dokumentacio.PDF | Dr. Korsós Zoltán (2025.01.21. 16:26): Egy érdekes adalék, hogy ugyanennek a Darwin-domborműnek egy másodpéldánya évtizedek óta megtalálható a Természettudományi Múzeum Baross u. 13. szám alatti Állattárának épületében, az I. emeleti főigazgatói előtérben. 1982-2019 között dolgoztam a múzeumban (2013-2019 között főigazgatóként), és képem is van a domborműről, de ide nem tudom feltölteni (esetleg ha kapok szerkesztői segítséget). A múzeum állatgyűjteménye a Nemzeti Múzeumból 1929-ben költözött ("ideiglenes jelleggel") a Baross utcai épületbe, mely valamiféle banképület volt korábban (a földszinten még látható a bank eredeti biztonsági pénztárajtaja), festett üvegablakokkal (Falk Miksa?). 1956-ban bombatalálat érte, az egyik szárny (benne az értékes múzeum anyaggal) szinte teljesen elpusztult, de 1-2 éven belül újjáépítették és egy negyedik emeletet húztak rá. Elképzelésem szerint (de erre nincsenek pontos adataim) az Állattár beköltözése után, tehát a 30-as években kerülhetett az I. emeletre a Darwin-dombormű, ami azóta is, jelenleg is ott van.