Derkovits Gyula domborműves emléktábla
Budapest, VIII. kerület, Népszínház utca 18., A ház falán látható.Avatás: 1965. július 3. Neszták Béla (2009.02.10. 09:26): 120 x 60 cm kő, balra néző fejdombormű. " Felirat: E házban/lakott 1917-/től 1923-ig/DERKOVITS/GYULA a nagy/proletár/festő 1964" | Ády (2020.04.28. 18:51): Avatási beszámoló a korabeli sajtóban. "Derkovits-emléktáblát lepleztek le a Népszínház utcábanSzombaton délután 5 órakor a VIII. kér. Hazafias Népfront és a Budapesti Tanács állandó kulturális bizottsága ünnepséget rendezett, melynek keretében leleplezték a Népszínház u. 18. számú házban Derkovits Gyula emléktábláját. Ebben a házban lakott a nagy festőművész a Tanácsköztársaság idején és a húszas évek elején. Az ünnepségen részt vett Derkovits Gyula özvegye is. Mihályfi Ernő mondott ünnepi beszédet.- Ez az emléktábla - mondotta többek közt -, amelyet most leleplezünk, Derkovits Gyula első emlékműve Budapesten. Remélhetőleg hamarosan követi ezt szobra és emléktáblával jelölik meg a többi házat is, amelyben lakott. így többek közt a Hunyadi tér 10. számú házat, amelyből 35 évvel ezelőtt a háziúr feljelentésére brutális rendőrök dobták ki az utcára.A beszéd után a szép emléktáblát, Csontos László szobrászművész alkotását megkoszorúzta a Budapesti Tanács, a Képzőművészek Szövetsége és Szakszervezete, valamint a Hazafias Népfront küldöttsége. Az emléktáblát Búza Barna, az állandó kulturális bizottság elnöke vette át a budapesti közönség részére." Források: Magyar Nemzet, 1965. július 4. vasárnap (21. évfolyam, 156. szám) 3. o.