Gál István mellszobra
Komárom-Esztergom vármegye, Tatabánya, Vértanuk tere, Régi bánya központ elötti tér.Felállítás: 2006. szeptember 3. Dr Petrássy Miklós (2009.09.18. 12:11): Bányaigazgató. A város és több szociálislétesítmény létrehozója. | Csuhai István (2014.03.10. 10:23): Gál István Szirmabesenyőn született, 1917-ben, 1979-ben halt meg Tatabányán. 1945-1953 között a Külkereskedelmi Hivatalban, a Tüzelőanyagkereskedelmi Vállalatnál (Tüker), a Magyar Állami Szénbányák Központjában, a Bánya- és Energiaügyi Minisztériumban dolgozott. 1951-54-ben a Gazdasági és Műszaki Akadémián tanult. 1953-tól haláláig a Tatabányai Szénbányák igazgatója, ez az időszak nemcsak a vállalat fénykora volt, hanem Tatabánya voltaképpeni létrejöttéé és megerősödéséé is. 1959-ben a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen mérnök-közgazdász oklevelet szerzett. A szénvagyon növelése és feltárása, valamint a széndúsítás és iszapolási eljárás korszerűsítése terén végzett jelentős munkát, 1961-ben Kossuth-díjat kapott. Az MSZMP Komárom megyei VB és a Bányaipari Dolgozók Szakszervezete Központi Vezetőségének tagja, Tatabánya díszpolgára volt.A szobor talapzatának hátulján olvasható felirat szerint a mellszobrot 2006-ban a Bányász Szakszervezet Szent Borbála Alapítványa állíttatta. Források: http://mek.oszk.hu/00300/00355/html/ABC04834/04921.htm http://www.kemma.hu/helyi-ertek/velem-en/gal-elvtars-az-intezmeny-487527 | kectam (2019.07.27. 21:13): A helyi bányászat 110. évfordulója tiszteletére avatták fel a bányásznapon. (Magyarországon szeptember első vasárnapja). Források: M.T.S. - Gál Istvánról készült szobrot avatnak fel a bányásznapon - 24 óra, 2006. augusztus 29. - 1 és 4. oldal -https://library.hungaricana.hu/hu/view/KomaromEsztergom24ora_2006_08/?pg=387&layout=s