Márai Sándor-emlékmű
Szlovákia, Kassa (Ko¹ice), Námestí Sándora Máraiho 1. (Márai tér), A megadott utca végében, a kis parkban áll.Felállítás: 2004. december 12. TundeK62 (2009.10.01. 15:13): Márai Sándor gyermekkorát Kassán töltötte. Csak 18 évesen költözött Budapestre, amikor egyetemre ment. Az emlékmű annak az utcának a végénél van, ahol gyerekként lakott szüleivel. A házon kétnyelvű emléktábla örökíti ezt meg (Mészáros utca 74., ma: Mäsiarska ) A széken ülő bronz szoboralak valamivel nagyobb mint az életnagyság. Előtte bronzból készült másik szék van, mögötte meg egy szürke gránitfal magasodik.Minden művét magyarul írta, hiába élt a világ több pontján is. 1923-ban pl. Párizsban. Azután visszatér Budapestre. 1948-ban a születő diktatúra miatt hagyja el ismét az országot. Először olasz földön, majd New Yorkban él. Az 1956-os forradalom hírére Európába jön, majd csalódottan tér vissza Amerikába. 1957-től amerikai állampolgár. Utolsó tíz évében San Diegóban él. Betegen, és magányosan. Öngyilkos lett 1989. február 21-én. Halála után állítják vissza akadémiai tagságát, és megkapja a Kossuth-díjat. Források: Az alkotóról: http://artportal.hu/lexikon/muveszek/gaspar-peter-4606 Nők Lapja 2014 február 19. Kisenciklopédiája alapján