Hámán Kató mellszobra
Budapest, VI. kerület, Nyugati pu., A pályaudvar indulási oldala előtt VOLTAvatás: 1950. szeptember 5., Avatás: 1957. december 4. Neszták Béla (2009.11.06. 15:14): A kb. 550 cm kő oszlop tetején bronz csillag és kő szárnyaskerék, az oszlop konzolján bronz mellszobor kb. 80 cm. Felirat: "HÁMÁN KATALIN/1884-1936" | Ády (2017.01.24. 22:01): 1. Leleplezték Hámán Kató emlékoszlopát" Bensőséges emlékünnepség keretében leplezték le vasárnap délelőtt a Nyugati-pályaudvar indulási oldala előtti téren Hámán Katónak, a magyar munkásmozgalom mártírjának emlékoszlopát.", Emlékünnepségen Szabó Piroska, Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára mondott ünnepi beszédet, - Hámán elvtársnő példája az illegális mozgalom harcosai életének - mondotta a többi között - Hámán elvtársnő azért tudott igaz kommunistává válni, mert nem volt egyedül, erőt adott neki osztálya iránt érzett szeretete, mert volt a mozgalom, volt Párt. Nagy segítségére volt, hogy szilárd, megingathatatlan legyen. Ezután Pálmai István, a budapesti Igazgatóság Vasútpolitikai osztálya üzemi alosztály vezetője a vasút dolgozói nevében átadta az emlékoszlopot Budapest dolgozóinak és a dolgozó magyar népnek. A Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottságának nevében Nezvál Ferenc, a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottságának elnökhelyettese átvette az emlékművet és emlékezett meg Hámán Katóról, munkatársáról az illegalitásban. A kegyeletes emlékünnepség az Internacionálé hangjaival ért véget."2. "Felavatták Hantán Kató újjáépített emlékművétA múlt évi ellenforradalom lerombolta a Hámán Kató Nyugati-pályaudvar melletti emlékművét. A Magyar Vasutas Dolgozók Szabad Szakszervezete Hámán Kató születésének 73. évfordulójára újjáépítette az emlékművet, amelyet szerdán avattak fel. Az ünnepségen megjelent Csanádi György, a közlekedés- és postaügyi miniszter első helyettese, Szabó Antal, a Magyar Vasutas Dolgozók Szabad Szakszervezetének elnöke, a kerületi tanácsok, valamint a párt- és tömegszervezetek számos képviselője. Szabó Antalnak, a vasutas szakszervezet elnökének avatóbeszéde után leleplezték, majd a vasutas szakszervezet, a párt-és tömegszervezetek képviselői megkoszorúzták az emlékművet. (MTI)" Források: 1. Dunántúli Napló, 1950. szeptember 7. kedd (7. évfolyam, 206. szám) 2. Békés Megyei Népújság, 1957. december 7. szombat (2. évfolyam, 287. szám)