Vándor Sándor

Vándor Sándor

Budapest, VII. kerület, Dózsa György út 68., A megadott cím homlokzatán, egy sarki házon, kb. 2,5 méter magasságban.Avatás: 1966. április 30. TundeK62 (2010.01.12. 23:06): Vándor Sándor karmester, zeneszerző 1901 és 1945 között élt. A vörösmárványból készült domborműves emléktábla felirata a következő: Vándor Sándor/ a mártírhalált halt zeneszerző/ ebben a házban élt alkotott és vezette/ az illegális kommunista mozgalom/ kórusátA linken a zeneszerző életéről egy wikipediás oldal. Az emléktábla mérete 175 x 110 cm nagyságú.Ám ennél is érdekesebb az alkotó, Farkas Aladár személye, aki aktívan részt vett a művészeti közéletben, nagy szerepe volt a Képművészeti Alap, és a Lektorátus létrehozásában. Az idők folyamán nagyon sok köztéri alkotását bontották le, és ma már nagyon kevés műve látható köztéren. Az egyik itt, ezen a forgalmas helyen, a Dózsa György úton. Vándor Sándor síremlékét is ő alkotta; az a Kerepesi temetőben látható szobor. Farkas Aladárról itt olvashattok: http://artportal.hu/lexikon/muveszek/farkas-aladar | kectam (2019.06.02. 22:54): A domborművet 1966. április 30-án avatták fel, a Vándor-kórus fennállásának 30. évfordulója alkalmából. Az esemény alkalmából a kórus énekelt, Gobbi Hilda verset szavalt, majd Sárai Tibor, a Magyar Zeneművészek Szövetségének főtitkára megtartotta az avatóbeszédet. Források: Esti Hírlap, 1966. május 3. - https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/EstiHirlap_1966_05/?pg=8&layout= Muzsika, 1966. július - 20. oldal - https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/Muzsika_1966/?pg=333&layout=sA linkek csak előfizetéssel nyithatóak meg.

#dombormű#emberábrázolás#emléktábla#márvány#második világháború#Vándor Sándor (1901-1945)
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán