Tóth Bucsoki István
Komárom-Esztergom vármegye, Tatabánya, Fő tér, Tatabánya, Fő téri parkoló mellettAvatás: 1972. április 4., Elbontás: 2019. február 21. Tarjáni Antal (2010.03.06. 23:02): Tóth-Bucsoki István (Mátranovák, 1889. ápr. 17. - Tatabánya, 1944. dec. 7.): bányász. Fiatal korától kezdve részt vett a szakszervezeti mozgalomban és az SZDP munkájában. A Tanácsköztársaság kikiáltása után belépett a Vörös Hadseregbe és az egyik munkásezred politikai biztosává nevezték ki. A Tanácsköztársaság bukása után a tatai szénmedencében dolgozott s szervezte a bányászok mozgalmát. Többször volt börtönben. A II. világháború kitörése után a kommunisták központi bányászbizottságának munkájába kapcsolódott be. 1944. okt. 15. után a bányászbizottság tagjai közül csak Ő maradt Tatabányán, a bányászbizottság tagjait a fővárosban elfogták a nyilasok. Őt betegágyából hurcolták el és vallatás közben a csendőrségen megölték. - Irod. Szomszéd Imre: Nógrádi partizánok (Balassagyarmat, 1964). | kectam (2019.12.13. 10:58): Nagy ünnepség keretében avatták fel, az avatóbeszédet Takács Tihamér, az MSZMP tatabányai városi bizottságának első titkára tartotta.A szobrot 2019. február 21-én építkezés miatt lebontották, elméletileg a Skanzenba került át. Források: 1https://library.hungaricana.hu/hu/view/KomaromEsztergom24ora_1972_04/?pg=20&layout=s2https://boldoguljtatabanyan.blog.hu/2019/02/21/_ledontottek_tatabanyai_foteri_ikonikus_banyasz_szobrat_jo_lesz_az_alapba