Felsőgyőri Nagy Iván
Nógrád vármegye, Horpács, Kosuth utca 2., A nagy palóc kúriájának parkjában látható Horpácson.Felállítás: 2007 András (2010.05.06. 20:30): Akadémikus történész, királyi tábla jegyző Pozsonyban, idős korában betegsége miatt vissza vonult Horpácsra és ott megválasztják bírónak, haláláig az is marad. " Be nem várva a képviselőház határozatát, még azon év júl. 17. Horpácsra (Nógrádm.) költözött birtokára. A horpácsiak hamarosan megszerették és megválasztották birónak. Így élte utolsó éveit visszavonultan Szontagh Pál, Csalomjai (Pajor István) és Kacskovics Lajos társaságában, még az irodalomtól is távol maradt öt évig (1878-1883). "