Ráday Pál
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye, Vaja, Damjanich utca 75-79., A szoborpark jobb oldali szoborsorának 3. alkotása., Nem köztéri: Múzeum területeAvatás: 1978. október 1. TundeK62 (2010.06.20. 14:49): A bronz mellszobrot 1978. október 1-én avatták.Ráday Pál köznemesi családból származott. 1677 és 1733 között élt. Kancellár, és könyvtáralapító. 1711 év elején ő is Rákóczival tart Lengyelországba. A szatmári békekötést követően viszont hazatér, és Bécsben leteszi a hűségesküt. Ezért karrierje tovább folytatódik. A szatmári békekötésről itt olvashattok: http://lexikon.katolikus.hu/S/szatm%C3%A1ri%20b%C3%A9ke.html Ráday egyike volt az első könyvgyűjtőknek, róla nevezték el a híres Ráday-könyvtárat. A Ráday Könyvtár honlapja: http://www.rgy.hu/A Rákóczi-szabadságharc idején jelent meg az első latin nyelvű magyar újság, amelynek szerzője és összeállítója is Ráday Pál volt. A lapot Mercurius Hungaricusnak hívták, és 1705 és 1710 között összesen hat alkalommal jelent meg, illetve ma ennyit ismerünk belőle. A lap a szabadságharcosok szemszögéből tudósított az eseményekről, de nem közölt alaptalan és valótlan híreket. Ráday Pál Rákóczi tábornokainak jelentései és a kancelláriához beérkező jelentések alapján állította össze a lapot. Az első szám Lőcsén jelent meg, 1705. június 5-én.