Zsigmondy Vilmos mellszobra
Komárom-Esztergom vármegye, Dorog, Zsigmondy lakótelep, A Köztársaság út mellett a Zsigmondy lakótelep sporttelephez eső parkjábanKészítés: 1914, Avatás: 1988. szeptember 22. ocsovai andrás (2010.06.12. 11:51): Zsigmondy 1850-60 között dolgozott Dorogon. A helyi bányakincs feltárása, a bányászat fejlesztése terén végzett munkája elismeréseként az utókor lakótelepet nevezett el róla 1986-ban.Halálának 100. évfordulóján - 1988 szeptemberében - készült el ez a másolat és történt felavatása is.A nagy utat bejárt eredeti Markup Zsigmondy szoborról, keletkezésének körülményeiről - és más Zsigmondy szobrokról - gazdag ismertető olvasható itt:http://www.ombkenet.hu/bkl/koolaj/2003/bklkoolaj2003_1112_03.pdf | kectam (2021.09.08. 22:06): Schoppel János, a Hazafias Népxadfront városi elnöke avatta fel a mellszobrot. Egy gondolatot kiragadnék az avatóbeszédből, ami a mai napig nagy igazsággal bír: "A hálás, az érdemeket számon tartó utókor azok emlékét szokta szoborállítással megörökíteni, akik a maguk működési területén maradandót alkottak az egész emberiség vagy a szűkebb haza, honfitársaik szolgálatában." Források: Zsigmondy Vilmos-emlékülés és szoboravatás Dorogon - Bányászati és Kohászati Lapok - Bányászat, 1988. szeptember 647-648. oldal - https://adt.arcanum.com/hu/view/BanyaszatiEsKohaszatiLapok_1988_BanyaszatiLapok/?pg=786&layout=s