Török Ignác
Pest vármegye, Gödöllő, Török Ignác utca 1., A Török Ignác utca elejénFelállítás: 1935, Avatás: 1935. október 6. Kiss Katalin (2011.01.26. 15:33): Török Ignác hadmérnök az Aradon kivégzett tizenhárom magyar honvédtábornok egyike volt.Aradi vértanúink: http://mek.niif.hu/03700/03749/html/index.htmTörök Ignác 1795. június 23-án született Gödöllőn, kisbirtokos nemesi családban. Apja a Grassalkovich-uradalom gazdatisztjeként dolgozott. Török Ignác Bécsben végezte el a hadmérnöki akadémiát, majd rövid ideig a magyar nemesi testőrségnél volt oktató.Az 1848-49-es szabadságharc kitörésekor őrnagyi rangban Károlyváros erődítési igazgatója volt. A hadmérnöki karban szerzett alezredesi rangot. 1848 szeptemberében Komárom erődítési igazgatójává nevezték ki, majd 1849. januárjában tábornoki rangot kapott. Júniusban a visszafoglalt budai vár erődítéseinek bontását irányította, majd júliustól a szegedi erődítési munkálatokat vezette.A világosi fegyverletételnél elfogták és október 6-án Aradon kivégezték." A szelíd, nyugodt hadmérnök a bíróság előtt magyarságával indokolta tetteit. Lelkiismeretem felment engem - mondta. Kötél általi halálra ítélték, másodiknak halt meg. Csontjait gátépítési munkálatoknál, 1932-ben találták meg, maradványai az aradi emlékoszlop kriptájában nyugszanak.", Szerette volna a város a tábornok hamvait hazaszállítani, de ez több akadályba ütközött.Török Ignácnak 1935-ben állítottak emléket Gödöllőn - a mellszobor Csikász László alkotása. Akkor az anyagi körülmények, ilyen kis méretű mellszoborra adtak lehetőséget, de a kegyeletet és tiszteletet méltón kifejezi.A tragikus sorsú honvédtábornok nevét viseli Gödöllőn az 1955-ben alapított gimnázium. Az iskola előtt 1995-ben egy másik mellszobrot is avattak Török Ignác emlékére, ahol október 6-án a kegyeleti megemlékezést tartja a város. | Göröntsér Vera (2023.07.24. 18:28): Ez a kis méretű mellszobrot eredetileg az akkor Hősök Ligetének nevezett téren állították fel és avatták 1935-ben. Ez a hely az, ahol ma is (újból) az I. világháborús emlékmű áll. Később, 1949-ben került át mostani helyére, a 48-as tábornokról elnevezett utca elejére. A város lakói azonban nem találták kellőképpen méltónak a kis méretű szobrot Török Ignác emlékezetére, ezért készíttették a későbbi alkotást, amit 1995-ben avattak fel. Források: Így őrizzük a múltunkat a városunkban? https://gdl.hu/2021/03/16/aradi-vertanunk-godolloi-kegyelete-igy-orizzuk-a-multunkat-a-varosunkban/