Futó Mihály-dombormű
Csongrád-Csanád vármegye, Hódmezővásárhely, Szőnyi utca 2., Bethlen Gábor Református Gimnázium, Nem köztéri: Oktatási intézmény területeFelállítás: 1964 Cedrus (2011.04.26. 20:55): Futó Mihály (1835-1909) gimnáziumigazgató, irodalomtörténész portré domborművét a gimnázium földszinti folyosójának falán helyezték el. Rátonyi József ezen alkotása volt az első, amely a gimnáziumba került. Azóta minden évben a Képzőművészeti Főiskola hallgatóinak vázlataiból készült kiállítás megnyitása alkalmából a nyári művésztelep vezető tanára, Szabó Iván szobrászművész átadott a gimnáziumnak gipsz, terrakotta, vagy rézdomborítás reliefet, melyet főiskolás növendéke készített Vásárhely szellemi életének egyik megbecsülésre méltó alkotójáról. Így gazdagodott évről-évre a vásárhelyi Panteon. /Forrás: Dömötör János: Vásárhely szobrai/Futó Mihály Boldván született. Középiskolai bölcseleti és teológiai tanulmányait a sárospataki református főiskolán végezte, majd ugyanott segédtanár lett, a héber nyelv akadémiai tanfolyamának vezetője, a főiskola alkönyvtárosa. 1960-ban hívta meg a vásárhelyi református egyház a magyar nyelv és irodalom rendes tanárának a hat osztályos gimnáziumba. 1874-től 1904-ig az időközben nyolc osztályos főgimnáziummá fejlődő gimnázium igazgatója volt. /Részlet, a dombormű alatt elhelyezett írásból//Publikálás. Igazgatói engedéllyel/