Szeleczky Zita
Budapest, XI. kerület, Budafoki út 10/c., A ház kapujától balra látható az alkotás.Felállítás: 2004 Göröntsér Vera (2011.11.26. 11:48): Szeleczky Zita színésznő (1915 - 1999) emlékét őrzi és idézi az emléktábla azon a házon, amelyben született. Az emléktáblát a nevét viselő alapítvány állíttatta.Csinos arc, gondtalan mosoly, jól öltözött színésznő - ilyennek láthatták ifjúként a nézők egykor. A diploma megszerzése után rövid itthoni pályáján fiatal lányokat, lírai hősnőket és naivákat játszott, amiben nagy segítség volt vonzó külseje és természetes játékstílusa is. 1945-ben elhagyta az országot. Ezt részletezni nem akarom, mivel megítélni nem tudom. A forrásként használt és az ajánlott cikkben többnyire megtalálható. A színésznő az emigrációban szinte folyamatosan játszott - ennek állít emléket ez az alkotás is, de sokat költözött. Halála előtti évben visszatért Magyarországra. Érden halt meg." Sírján üzenete: Szépséget a békében, hitet a háborúban, vigaszt az összeomlásban, reményt a hontalanságban. Adhat-e valaki ennél többet nemzetének? (Zászlós Zsóka György írótól)",Minden, amit róla tudni lehet a Színészkönyvtárban: http://www.szineszkonyvtar.hu/contents/p-z/szeleczky.htm Ugyanitt elolvasható számtalan színpadi szerepe és filmjeinek listája is.A bemutatásnál felhasználtam a Wikipédia szócikkét: http://hu.wikipedia.org/wiki/Szeleczky_Zita