Szeleczky Zita síremléke

Szeleczky Zita síremléke

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, Nekézseny, Névtelen utca, A temető szélső során.Avatás: 2001. augusztus 3. Spisák Anita (2012.03.06. 19:10): A múlt század egyik legendás színművésznője 1915. április 20-án született Szeleczky Olga néven. A Zita keresztnevet 1916-ban, a koronázás évében Zita királyné tiszteletére kapta, emiatt egy időben 1916-ot jelölte meg születési évének. Az élete során rögös utat megjárt színésznő 1999. július 1-jén hunyt el, végakarata szerint a családi sírhelyen, Nekézsenyen helyezték örök nyugalomra.Még életében kiválasztatta Zászlós Zsóka György versének egy részletét, hogy az kerüljön fel majd síremlékére: " Szépséget a békében, hitet a háborúban, vigaszt az összeomlásban, reményt a hontalanságban - adhat-e valaki ennél többet nemzetének?",Sírhelyét a temető bejáratánál útbaigazító tábla jelzi. A bronzból készült dombormű Szeleczky Zitát formája meg, Domonkos Béla alkotása.Szeleczky Zita élete: http://www.szineszkonyvtar.hu/contents/p-z/szeleczkyelet.htm | lg.v. Jávor Zoltán (2012.03.08. 15:21): A leírást javítanom kell. Szeleczky Zita nem legendás színművészünk volt, hanem az elmult évszázad kiemelkedő művésze. (A Zita nevet 1915-ben kapta, születése után. Semmi köze Erzsébet királynéhoz - ezt az én anyagomban találta a szerző - de nem én írtam be - csak nem vettem észre, hogy benne van!!!) Szeleczky Emánuel és Négyes- sy Amáliának házasságából három gyermek született, Sorrendben: Olga Alfréd és Zita. Érettségi után fölvették a Színiakadémiára. Ez alatt - és ezután - itthon 28 filmet készített, és kb.. hatvan szerepe volt a Nemzeti Színházban, egy- egy az Operettszínházban. és a Madách Színházban.. Nem volt semmilyen pártnak tagja és semmi köze a fasizmushoz! (Magyarországon nem is volt ilyen...) 1944 decemberében /a Gárdonyi: Annuska bemutatója utáni órákban indult nyugat felé testvérbátyjával - így még átjutott a határig- (Másnap zárult be a katonai gyűrű a főváros körül. Másnap indult el a Vaszary János - Muráti Lili házaspár - ne tudd meg, hogy mi és hogy történt...) 1945 március közepén - amikor a szovjet csapatok már majdnem elértek a nyugati határainkhoz, akkor hagyták el Magyarországot, Kőszegszerdahelynél Ausztriában Tirolban (Imst-ben) tartózkodtak, később Zita átment Olaszországba (Merán, majd Genova) pár nap múlva a teljes család utána ment.1947-ben hajóztak Argentínába (Buenos Aires) ahol meg- alapította az Argentínai Magyar Nemzeti Színházat (Bánk bán, Tragédia,stb.) 1962-ben költözött az USA-ba. (Los Angeles) Előadóestjeivel bejárta a nagyvilágot, Észak és Dél-Amerikát úgy mint Ausztráliát... 1990-tól rendszeresen hazajárt és számtalan meghívást kapott - elment mindenhová! 1998 őszén költözött haza (Érd). Mindent hazahozott, amit értéknek tartott. Könyvtárát a Ráday-könyvtár kapta, a fiktíveket A Filmintézet, levelezést a Széchényi " Künyvtár, a Rádió a hangzóanyagait (Ez utóbbi később visszaadta...) Még életében kiválasztatta Zász lós Zsóka György versének egy részletét, hogy az kerüljön fel majd síremlékére: (Az idézet az eredeti anyagban olvasható) Egyrészt ha kiválasztotta - az csak életében lehetett - nem pedig halála után... És nem versből, hanem Z.Zs.Gy. egyik kötetét dedikálta Zitának ezzel a szöveggel.", Budapesten, a Kálvin téri református templomban rava.- talánál sok-ezren vettek búcsút tőle, és Nekézsenyben a családi sírboltban helyeztük végső nyugalomba, ahol nyugszanak őseink, és Zita szülei és két testvére..Mindezek részleteben a HIT ÉS MAGYARSÁG című, több-száz oldalas kötetben (benne rengeteg fényképpel és egy pazar CD-ben/!/) kerül hamarosan a közönség elé.lg. v. Jávor Zoltán ny. főiskolai tanár szellemi hagyatékának gondozója (civilben keresztfia) | Benkő Gabriella Emese (2020.03.04. 12:05): "Síremlékének avatására 2 év múlva, 2001.augusztus 3-án került sor, az egyházkerület református esperese és Gaál Gabriella énekesnő részvételével. A síremlék bronzból készült domborműve Szeleczky Zita alakját formálja , megörökítve emlékestjeinek egyik jellemző mozdulatát.Az alkotás Domonkos Béla alkotása. Még életében kiválasztotta Zászlós Zsóka György sorait, hogy az kerüljön fel majd síremlékére:" Szépséget a békében, hitet a háborúban, vigaszt az összeomlásban, reményt a hontalanságban - adhat-e valaki ennél többet nemzetének?" " Források: http://www.nekezsenykozseg.hu/nekezsenyrol/szeleczky-zita/siremlek/

#dombormű#emberábrázolás#bronz#emléktábla#márvány#síremlék#Szeleczky Zita (1915-1999)
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán