V. István
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, Sátoraljaújhely, Deák Ferenc utca 10., A piarista templom előtti és a Kossuth Gimnázium melletti térenFelállítás: 2001. augusztus 20. Kiss Katalin (2012.03.08. 19:25): V. István 2001. augusztus 20-án felavatott sátoraljaújhelyi szobra Balogh Géza szobrász alkotása. " V. István a második honalapító-nak, IV. Béla királynak a fia.", Az Árpád-házi uralkodó 1261-ben Újhely - akkori nevén Sátorelő - telepeseinek városi kiváltságokat adományozott. Újhely területe ezt megelőzően a pataki erdőispánsághoz tartozott. Ez a vidék István fennhatósági területe és kedvelt tartózkodási helye volt.A stilizált trónon olvashatjuk: " Mi, István, Isten kegyelméből király, a sátorelőn lakó híveinket kiváltságokkal ellátni jónak látjuk... 1261",István apja halála után lett az ország uralkodója. 1270 májusában koronázták királlyá az ősi városban, Székesfehérváron. Apja örökébe lépve országépítő politikát folytatott, de korai halála megakadályozta ebben - életének 33. és uralkodásának 2. évében meghalt.A Margit-szigeti domonkos kolostor templomába temették, ahol húga, Szent Margit is nyugodott. Később, a kolostor maradványainak 20. századi feltárásakor az evangéliumi oldalon egy halotti koronát találtak, amely valószínűleg V. Istváné volt.V. István halotti koronája: http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=F%C3%A1jl:Funeral_Crown_of_Stephen_V_Hungarian_King.jpg&filetimestamp=20120214090015 Források: V. István: http://hu.wikipedia.org/wiki/V._Istv%C3%A1n_magyar_kir%C3%A1ly Balogh Géza: http://artportal.hu/lexikon/muveszek/balogh-geza Sátoraljaújhely: http://www.satoraljaujhely.hu/varos/ | kectam (2019.05.02. 19:54): A szobor avatásán, 2001.augusztus 20-án Kováts Dániel nyugalmazott főiskolai tanár mondott beszédet. Források: http://satoraljaujhely.varosom.hu/latnivalok/szobrok/V-Istvan-szobra.html Észak-Magyarország, 2001. augusztus 28. - 4.oldal