Béke királynője - Szűz Mária
Fejér vármegye, Fehérvárcsurgó, Deák Ferenc utca, Az alkotás a Petőfi–Kossuth–Deák utcák kereszteződésénél található.Felállítás: 1943 Aerdna (2012.05.12. 11:20): Fehérvárcsurgón a II. világháborúban - 1943-ban, szeptember 12-én - a lengyel menekültek hálából a település lakóinak példás magatartásáért Szűz Mária, Magyarország Boldogasszonya tiszteletére szobrot emeltek. A lakosság a nehéz időkben is szeretettel fogadta a lengyel menekülteket, annak ellenére, hogy saját ellátásukról is nehezen tudtak gondoskodni a tömeges behívások és a szállítmányok akadozása miatt.Az alkotás a Petőfi-Kossuth-Deák utcák kereszteződésénél kialakult kis terecske közepén áll, alacsony kerítéssel körülvéve.A szobor állapota nagyon szép, mind az alkotásról, mind a környezetéről lerí, hogy gondoskodnak róla.Az alkotás talapzatának felső felirata: "Béke királynője, könyörögj érettünk"A felirat alatt a magyar és a lengyel címer látható. A címerek alatti felirat: "A magyaroknak a lengyel katonák."A talapzat legalsó részén, jobb oldalon egy kis márványtáblán a következő felirat hirdeti az 50. évfordulóról a megemlékezés tényét: " Megemlékezésül 1993. 9. 12.",A szobor mészkőből, a talapzat műkőből, a feliratok táblái és a címerek márványból készültek.Az alkotó kilétét sajnos nem sikerült kiderítenem, egyetlen forrásban sem találtam nyomát az információnak. Források: http://www.gajavolgy.hu/telepulesek/fehervarcsurgo http://www.vertesinfo.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=5585:fehervarcsurgon-mar-toebb-gyermek-v&catid=75:tersegihirek&Itemid=21