Bugát Pál
Heves vármegye, Gyöngyös, Kossuth Lajos utca 33., A Berze Nagy János Gimnázium földszinti aulájában látható., Nem köztéri: Oktatási intézmény területeAvatás: 1941. szeptember 28. TundeK62 (2012.06.25. 12:00): A domborműves emléktáblát az akkor még Koháry Istvánról elnevezett gimnázium földszinti aulájában helyezték el a Királyi Magyar Természettudományi Társulat megalapításának 100. évfordulóján. A társulat alapító elnöke volt Bugát Pál orvos, aki Gyöngyösön született. A 80x120 cm-es fehér márványtáblán egy 50 cm átmérőjű bronz portrédomborművet látunk." Az 1841-ben alapított Magyar Természettudományi Társulat világviszonylatban is igen korán felismerte a természettudományi közműveltség fejlesztésének, a közérthető tudományos ismeretterjesztésnek és a fiatal néprétegek, tehetségek képzésének, formálásának jelentőségét. Csupán tájékoztatásul említenénk meg néhány nagy személyiséget, akik jelentős részt vállaltak a Társulat felvirágoztatásában. Bugát Pál az alapító, István főherceg József nádor fia, Szcitovszky János hercegprímás, Stoczek József, Than Károly, Szily Kálmán, Herman Ottó, Semsey Andor, báró Eötvös Loránd, Hőgyes Endre, Entz Géza, Wartha Vince, Szent-Györgyi Albert, úgy is mint tagok, tisztségviselők és mecénások.", A forrásként használt, a Magyar Természettudományi Társaság oldala ma már nem érhető el. Elnézést az alkotónévért. Tudom, hogy a mi szabályaink szerint nem jó, de nem tudtam kideríteni a teljes nevet.Bugát Pál emlékét őrzi Gyöngyösön a Bugát Pál Kórház előtti, Madarassy Walter által készített mellszobor, az itt látott domborműves emléktábla, és majdan a köztérképre kerülő emlékkő, melyet szülőháza helyén állítottak 1993-ban a városvédők és a kórház közösen.