Xantus János
Fejér vármegye, Sukoró, Óvoda utca 2., Az alkotás az általános iskola bejárata előtt található.Felállítás: 2008 Aerdna (2012.07.14. 21:55): 2008. november 30-án Sukorón, az általános iskola épülete előtt felavatták Xantus János (1825-1894) egész alakos szobrát, melynek alkotója Bencze Gábor szobrászművész.Az alkotás másfeles életnagyságú alakja egy másfél méteres talapzaton áll. Az ábrázolás részletgazdag, a figura kézfején még az erek is láthatóak.A talapzat felirata elől: Xantus János 1825-1894A talapzaton hátul található tábla Xantus János életének fontosabb állomásait idézi fel.Az alkotás jelzése: B. G. 2008Xantus János etnográfus, természettudós, Amerika és Délkelet-Ázsia utazója volt. Jogot tanult Pécsett, de ügyvédi vizsgáját Pesten tette le. Az 1848-as szabadságharc idején nemzetőrként szolgált, részt vett a pákozdi csatában. Elfogása, hadifogsága után az osztrák hadseregből szökött meg, először Londonba ment, majd továbbutazott az amerikai kontinensre. Utazásai során gyűjtött természetrajzi gyűjteményéből a Magyar Nemzeti Múzeumnak is küldött anyagokat, publikációkat írt. 1859-ben az MTA levelező tagjának választotta. 1866-ban megnyitotta az első állatkertet, melynek igazgatója lett 1868-ig. Ekkor csatlakozott az Osztrák-Magyar Kelet-ázsiai Expedícióhoz. Alapító tagja volt a Magyar Földrajzi Társaságnak, melyben 1890-től alelnökként tevékenykedett. 1892-től a Néprajzi Társaság elnöki tisztét töltötte be.Köszönet az alkotónak a vele készült fotóért.Karl May legendás hősének, Old Shatterhand-nek az alakját Xantus Jánosról mintázta. Xantus Barbara - Xantus János ükunokája - ezt posztolta ki egy alkalommal: "Amikor az óvónéninek meséltem,hogy én vagyok Old Shatterhand ükunokája, aszonta: aludj, Barbika, émmeg vagyok a Vinettú." :) Érdemes elolvasni: http://magyarhirlap.hu/cikk/22642/Meg_Old_Shatterhand_is_magyar_volt Források: http://www.fsz.bme.hu/mtsz/mhk/csarnok/x/xantusid.htm http://feol.hu/cimlapon/szobor-xantus-janosnak-1182931