Horváth Gyula-emléktábla

Horváth Gyula-emléktábla

Csongrád-Csanád vármegye, Szentes, Kiss Bálint u. 13.Felállítás: 2011 Lantos Imre (2012.07.25. 22:40): Szentes elsőként Horváth Gyula ármentesítési kormánybiztost tüntette ki díszpolgári címmel, a 130 évvel ezelőtti eseményre emléktábla-avatással emlékezett meg a város Az emléktáblát az Atikövizig szentesi szakaszmérnöksége Kiss Bálint utcai épületének falán helyezték el.1881-ben Szentest is fenyegette az áradó Tisza és Körös. Ebben az évben nevezték ki Horváth Gyulát a Bökény-Mindszenti Ármentesítő Társulat kormánybiztosává. A katasztrófát a kormánybiztos határozott és ésszerű intézkedéseinek köszönhetően sikerült elkerülni. Horváth Gyula teljhatalmával élve 400 katonát vezényeltetett Szentesre, gőzhajóval hordatta a földet a gátak megerősítésére, mozgósítást rendezett a városban, pénzsegélyt utalt ki a rendkívüli kiadásokra, s nem utolsósorban saját, állandó jelenlétével öntött lelket az árvíz megfékezésért küzdő emberekbe.Az árvíz pusztításától megmenekült város képviselő-testülete díszpolgári címet szavazott meg a kormánybiztosnak, aki az első alkalommal odaítélt kitüntetést Balogh János polgármestertől vette át 1881-ben. (Felhasznált irodalom: Megmentette a várost az árvíztől. Szentesi Élet, 2011. 05. 20.)Az emléktábla szövege: Nagyváradi és Teleki Horváth Gyula (1843-1897) Tiszai ármentesítési kormánybiztos. A Lipót-rend lovagja. A francia Becsületrend tulajdonosa. Szentes város első díszpolgára tiszteletére. Aki határozott intézkedésével megmentette városunkat az 1881. évi árvíz pusztításától. Emlékét örök időre megőrizzük a szentesiek nevében. Szentes Város Önkormányzata 2011.

#dombormű#emberábrázolás#bronz#emléktábla#márvány#Horváth Gyula (1843-1897)
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán