Áldozataink emlékére
Hajdú-Bihar vármegye, Szentpéterszeg, Kossuth utca 45., A községháza előtt áll.Felállítás: 1990. március 15. TundeK62 (2013.04.28. 23:34): Majd egy éve jártam, ebben a kis faluban. Nem is annyira a szobrokért, emlékművekért szerettem volna kiutazni, hanem a temetőbe akartam elmenni. Életem egyik legmeghatározóbb tanáregyéniségét temették el ott, bizony már húsz éve. Őt: http://www.szentpeterszeg.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=105&Itemid=115Miközben bennünket tanított, maga is tanult újra. Ugyanakkor végzett a Képzőművészeti Főiskola szobrász szakán, mint mi, a tanítványai. Nem láttuk egyetlen szobrát sem az évek során. Akkor nem is tudtuk, hogy szobrászatot tanul.Sajnos, a falusiak lebeszéltek a tervemről, hogy egyedül kimenjek a temetőbe. De biztos lesz még alkalmam, arrafelé menni.Ezt az emlékművet a kb. ezer fős falu központjában láttam meg. Roppant célszerű módon, az 1848-as, az első, és második világháborús hősöknek is emléket állít. A református templom belső terében helyeztek el emléktáblát az 1920-as évek végén, először. Az a tábla ma is ott látható.Sajnos se a wikipédiás szócikkben, se a falu honlapján nincs részletes településtörténet. Források: A településről: http://hu.wikipedia.org/wiki/Szentp%C3%A9terszeg http://hu.wikipedia.org/wiki/Fekete_Borb%C3%A1la