Székács Elemér
Csongrád-Csanád vármegye, Szeged, Alsó kikötő sor 9., A Szegedi Gabonakutató parkjában van., Nem köztéri: Egyéb intézmény területeFelállítás: 1988. október 7. Cedrus (2012.08.24. 07:30): Székács Elemér (Pest, 1870. szeptember 23. - Budapest, 1938. május 16.) magyar növénynemesítő, gazdasági író, mezőgazdász." Gimnáziumi tanulmányait Budapesten és Nagyszebenben végezte el, majd a Magyaróvári Magyar Királyi Gazdasági Akadémián tanult. 1892-ben gazdatiszt lett, 1915-ben pedig jószágigazgató Árpádhalmon. 1906-ban kezdte meg búzanemesítő munkáját, amely híressé tette. 1917-ben ő alapította a Vetőmagnemesítő és értékesítő részvénytársaságot, amelynek vezérigazgatója is volt. Az ő érdeme, hogy 1911 óta kötelezően oktatják a növénynemesítést a gazdasági akadémiákon.",Székács már fiatal pályakezdőként - a kor haladó szellemének követőjeként - új talajművelési, műtrágyázási, talajápolási módszerek alkalmazásával törekedett a terméshozamok növelésére. Hasonló céllal kezdett Soósdpusztán a növények nemesítéséhez is. Első eredményeként a szegedi rózsadohány dohánylevelének tömegét mintegy 20%-kal tudta növelni." A hazai növénynemesítés nesztora a századfordulótól közel négy évtizeden át munkálkodott a magyar mezőgazdaság, ezen belül elsősorban a növénynemesítés kifejlesztéséért, a magyar búza korábbi nemzetközi jó hírének visszaállításáért. /Forrás: Wikipédia/",(A fotózás igazgatói engedéllyel történt.) Források: Tóth Attila Szeged szobrai 2018 (336 old.)