Zirzen Janka-emléktábla

Zirzen Janka-emléktábla

Budapest, XIV. kerület, Ajtósi Dürer sor 37., A Teleki Blanka Gimnázium bejáratánál., Nem köztéri: Oktatási intézmény területeFelállítás: 1933 Steinerné Hófer Erzsébet (2012.10.03. 08:45): A "Zirzen Intézet" rövid leírása: Eötvös József vallás- és közoktatásügyi miniszter törvényjavaslatát az országgyűlés 1868-ben elfogadta, mely többek között előírta a 6-12 éves korosztály tankötelességét. Az első magyar királyi elemi tanképezde 1868-ban Zirzen Janka vezetésével Budán kezdte meg működését. A rendes tanítás himlőjárvány miatt csak 1870-ben indult meg. Az iskolában elemi és felsőbb népiskola, polgári és tanítóképző oktatás folyt. Az első igazgatóról " Zirzen Intézet"-nek nevezték el ( 1868-1898). Az iskola ma már Teleki Blanka Gimnázium.Zirzen Janka emlékére 1933-ban Székely Károly szobrászművész fehér márványból emléktáblát készített, amit a gimnázium bejáratánál a falon szép stukkódíszes környezetben helyeztek el. A fiatal egyesület szerény vagyonából és önkéntes adományokból fedezte a szükséges összeget, és 1933. június 8-án, az iskola 60 éves fennállásának évében, Serédi Jusztinián bíboros hercegprímás avatta fel az emléktáblát.( A Teleki Blanka Gimnázium története) http://telekiblanka.net/?page_id=40"Ami az emberiséget felemeli, a ti nemetek műve." (Széchenyi) olvasható a táblán.Az igazgatónő arcán szeretet, jóság tükröződik, a gyerekek virágcsokorral kedveskednek a szeretett tanárnőjüknek, aki sokkal több lehetett nekik, mint számon kérő, oktató tanár." Anyai tekintéllyel vezette és nevelte a reá bízott fiatal lelkeket."","Aki csak kötelességét teljesíti, szolga!" (Zirzen Janka)

#dombormű#emberábrázolás#emléktábla#márvány#Zirzen Janka (1824-1904)
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán