Szlavnicai és bajnai Sándor Móric
Budapest, I. kerület, Szent György tér 1, A kijárat felé vezető folyosón került elhelyezésre., Nem köztéri: Egyéb intézmény területeFelállítás: 1966 Göröntsér Vera (2013.01.03. 11:18): A Kulturális Örökség Napja 2012. évi rendezvénysorozata keretében eljutottam az egykori Sándor Palotába http://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1ndor-palota_(Budapest), 2003-tól a Köztársasági Elnöki Hivatal épületébe. Nagy érdeklődéssel mentem a palotába. Természetesen reméltem, hogy szobrok sorát látom. Nem így történt, de még ennél is nagyobb csalódás volt, amikor hazaérve a (futtában lekapott táblácskákon) azt láttam, hogy a márvány szobrok a Nemzeti Múzeum tulajdonaként vannak kihelyezve.A vörösmárványból készült emléktábla a Sándor család utolsó tagjának, Sándor Móricnak állít emléket, aki a család utolsó férfi tagja volt (szül.: 1805) és az "ördöglovas"-ként él a köztudatban. A család is különc volt, de az ifjú túltett ezen. Csak apja halála után ülhetett lóra, akkor azonban a legfurcsább mutatványokkal próbált kitűnni. Élete végén (nem először) elmegyógyintézetbe került, ott is halt meg.Az emléktábla korábban az egykori istállóban (ma "Lovagterem") volt elhelyezve, ami a Sándor Móric korában használatos felszerelésével volt kialakítva. A benne elhelyezett 10 lóetető jászol is vörösmárványból készült. A tábla most annak a folyosónak a falán látható, ahol a körséta után kivezettek bennünket. Források: A felújított Sándor Palota: http://www.solyomlaszlo.hu/sandor-palota_felujitott_sandor_palota.gy.html Sándor Móric: http://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1ndor_M%C3%B3ric