Ferenc József
Pest vármegye, Gödöllő, Szabadság tér, A kastély előkertjébenAvatás: 1917, Avatás: 2013. június 7. Kiss Katalin (2013.06.09. 14:35): 1867. június 8-án koronázták magyar uralkodóvá Ferenc Józsefet és feleségét, Erzsébet királynét. Erre az eseményre emlékeznek idén is Gödöllőn, amelynek kastélya egykor Sisi szeretett tartózkodási helye volt."Sor került Ferenc József fehér márványból készült mellszobrának avatására, amelyet az osztrák Machura családtól kapott meg hosszú távú letétként a város. Az eredetileg 1917-ben Bécsben felállított alkotás péntektől a kastély Ferenc Józsefről elnevezett előkertjében látható.A nagy valószínűséggel egy Fossati nevű olasz alkotótól származó márvány büsztöt, annak eredeti kőtalapzatával együtt Martin Machura és lánya, a Gödöllőn élő Machura-Simon Anna adományozta városnak. Az elmúlt évtizedek folyamán többször is eltűnt, majd előkerült mellszobor tavaly ősszel jutott el településünkre, ahol a tulajdonos saját költségén újíttatta fel Varga Attila gödöllői kőszobrász mesterrel, hogy eredeti szépségében tudja haszonkölcsön szerződés keretében átadni. A szobor felállításnak költségét a helyi önkormányzat állta."Egy 1917-ben készült fotó tanúsága szerint rendkívüli igényességgel készült az alkotás.A rendelkezésre álló adatok alapján feltételezhető, hogy a Ferenc József időskori ábrázatát megtestesítő szobrot az uralkodó 1916 novemberében bekövetkezett halála után mintázta meg az olasz mester. A gödöllői kastély királyi előkertjében úgy helyezték el a két Habsburg-leszármazott, György és Markus által leleplezett szobrot, hogy a császár márványba vésett tekintete egykori lakosztályára szegeződik. Az érdeklődők a Koronázási hétvégén már megcsodálhatják a remekművet.Ferenc József márvány mellszobrának pénteki avatásával megkezdődött az idei koronázási hétvége Gödöllőn. Források: http://hirmalom.com/2013/06/07/felavattak-ferenc-jozsef-marvany-mellszobrat/ http://www.godollo.hu/hirek/hirek/?newswf2_id=48631&newswf2_action=