Szent László

Szent László

Románia, Nagyvárad (Oradea), Sirul Canonicilor (Kanonok sor), A jobb oldali hajóban, leghátul látható., Nem köztéri: TemplombelsőFelállítás: 1916 TundeK62 (2013.06.27. 21:52): Régen itt van már a gépemen a dombormű anyaga. Vártam az alkalmat a feltöltésre. Ma László nap van.Szent László majolika domborművét 1916-ban Rómából küldte ajándékba a nagyváradi székesegyháznak, Fraknói Vilmos történetíró, váradi kanonok, címzetes püspök, a Magyar Tudományos Akadémia titkára. Az alkotásról nem is nagyon lehet több adatot tudni, az alkotót semmiképp. Akárhányszor Váradon jártam az utóbbi években, mindig lefotóztam, és volt alkalmam megfigyelni a környezetét, illetve annak változását. 2009-ben még szépen ki volt világítva, 2010-től viszont teljesen sötét a dombormű és környezete. Aki nem tudja, hogy milyen szép alkotás lapul ott meg a jobb oldali hajóban leghátul, az könnyen el is sétál mellette. Az utolsóként készült fotó (az albumban az első) már vakuval készült, mert tudtam, anélkül nem lehet boldogulni a dombormű megörökítésével. Az alkotás méreteit érzékelteti az a kép, amelyiken a villanykörtét cserélik éppen ki a mű fölött. Vagyis kb. kétszeres életnagyságú a Szent László ábrázolás.Az utolsó képek valóban nem a legjobbak. Mentségemre a fotózás közben eltört lábamat tudom felhozni...Utána jó pár hétig fekvőgipsz... Források: http://hu.wikipedia.org/wiki/Frakn%C3%B3i_Vilmos A székesegyházról: http://hu.wikipedia.org/wiki/Nagyv%C3%A1radi_r%C3%B3mai_katolikus_sz%C3%A9kesegyh%C3%A1z

#dombormű#emberábrázolás#épületkép#szecesszió#díszítőművészet#római katolikus#terrakotta#László (Magyarország: király), I., Szent (1046-1095)
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán