Radnóti Miklós
Győr-Moson-Sopron vármegye, Abda, Abda, Rábca töltés, Az 1-es főút mentén Győrből Abda felé haladva, a Rábca-híd előtt jobbra leágazva, a Rábca jobb parti töltésén kb. 500 métert haladva. (A töltésen jól kitáblázva található az emlékhely.)Felállítás: 1968 RTamas (2013.07.20. 23:10): Régi restanciámat pótoltam az Abdához közeli Radnóti emlékhely felkeresésével. Két töltés találkozásánál, egy nyírfaliget közepén igazán méltó környezetben, szépen karbantartott növényzettel övezett, padokkal felszerelt helyen található az emlékmű. A hely atmoszféráját nagyban meghatározza, hogy a költő kivégzésének helyszínén állították fel az emlékművet. 1946. júniusában itt tárták fel, majd hantolták ki Radnóti Miklós és további 21 munkaszolgálatos mártírtársa holttestét. (A pontos hely meghatározása mára nehéz, mert a Rábca időközben történt szabályozása miatt az egykori tömegsír helye átkerült a folyó bal partjáról a jobb oldalra.) Ezen a helyszínen 1966. május 9-én a KISZ Megyei Bizottsága helyezett el emléktáblát (készítője: Felkner Mihály), majd 1968-ban (feltételezhetően május 10-én) állították fel a vöröses gránit oszlopon álló mellszobrot, melynek hátteréül egy mészkő tömb szolgál. A tájékoztató tábla szerint ez az első Radnóti ábrázolás az országban. A tragikus esemény 60. évfordulójára a tömegsírban találtak névsora - a kihantolás sorrendjében - márványlapon felvésve került elhelyezésre az emlékmű mellett.A KISZ emléktábláján a költő Töredék című versének kezdő sorai olvashatók: "Oly korban éltem én e földön, mikor az ember úgy elaljasult, hogy önként, kéjjel ölt, nemcsak parancsra"A szobor bal oldalán a Gyökér című vers utolsó versszaka, dátuma: "Virág voltam,gyökér lettem, súlyos,sötét föld felettem, sorsom elvégeztetett, fûrész sír fejem felett. 1944 aug-8-"Az emlékhelyen felállított tájékoztató tábla szerint Alexovics László alkotását 1996. május 10-én avatták fel. Ez a dátum nyilvánvalóan tévedés és a többi forrással is ellentétes, valószínűleg egy szimpla elírásról lehet szó. A szobor másodpéldányát Győrben, a Radó szigeten állították fel 1968. május 11-én. (Majd azt 1994-ben jelenlegi helyére, a Zrínyi utcai kórház Szigethy A. út felöli oldalára költöztették.)Érdekességképpen csoportos versmondás az emlékhelyen Jordán Tamás "vezényletével". A szobor 3:15-től: http://www.youtube.com/watch?v=a0JpbfOQ7bk