Szent-Györgyi Albert
Csongrád-Csanád vármegye, Szeged, Dugonics tér 13, A Szegedi Tudományegyetem Rektori Hivatala előtt van.Felállítás: 2013. szeptember 16. Cedrus (2013.09.16. 19:57): Ma délután, 16,30-kor ünnepélyes keretek között avatta fel a város és az egyetem vezetése, születésének 120. évfordulója alkalmából Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudós egész alakos szobrát a Rektori Hivatal előtt.Az ünnepségen köszöntőt mondott Prof.Dr. Szabó Gábor rektor. Botka László Szeged M.J.V. polgármestere méltatta Szent-Györgyi Albert munkásságát, beszélt a tudós életútjáról."A szobrász a tudós alakját az egyetemről kilépve, lépcsőkön lefelé lépkedve jeleníti meg, jobb kezében pipával. A dinamikus, átgondolt kompozíció hitelesen jellemzi Szent-Györgyi személyiségét. Felidézi a városszerte ismert, kedvelt, jellegzetes alakot: sportos testkarakter, sugárzó intellektus, kellemes, sármos megjelenés. A szobor mozgalmassága, életszerűsége szakít minden merev szoborszerűséggel.""A bronzból készült életnagyságú szobor közel 190 centiméter magas, mögötte az egyetem épületének falán egy bronztáblán olvasható a tudós neve, születési és halálozási éve, valamint a Nobel-díjas felirat.""Szent-Györgyi Albert (Budapest, 1893. szeptember 16. - Woods Hole, Massachusetts, 1986. október 22.) Nobel-díjas és Kossuth-díjas magyar orvos, biokémikus.A 30-as években izolálta a C-vitamint és 1936-ban a P-vitamint. Jelentős szerepet játszott a citrát-kör (citromsavciklus) felfedezésében. Munkásságát 1937-ben orvosi és élettani Nobel-díjjal ismerték el. Az egyetlen magyar tudós, aki magyarországi tudományos tevékenységéért kapta ezt a magas kitüntetést." Források: http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/felavattak_szent-gyorgyi_albert_szobrat/2349782/ http://szeged.hu/hirek/19610-szent-gyorgyi-szobrat-botka-laszlo-avatta-fel.html http://hu.wikipedia.org/wiki/Szent-Györgyi_Albert