Anjou Hedvig és Jagelló Ulászló emlékműve
Budapest, I. kerület, Európa liget, A Budai Vár falánál, az Európa ligetben.Felállítás: 2013. október 30. Göröntsér Vera (2013.10.30. 18:24): "A Budai vár falánál, a Bécsi kapunál elhelyezett emlékmű Magyarország, Litvánia és Lengyelország közötti történelmi kapcsolatoknak állít emléket. Arra emlékeztet, hogy milyen jelentős szerepet töltött be a Jagelló-dinasztia a közép-európai népek és országok történelmében. 1386-ban Krakkóban közép-európai szempontból rendkívüli jelentőségű házasságkötésre került sor. Nagy Lajos magyar és lengyel király lánya, a keresztény Hedvig férjhez ment a litván uralkodóhoz, Jagellóhoz. Ezzel a friggyel Jagelló Ulászlót lengyel királlyá koronázták, s Litvánia, az utolsó európai pogány állam felvette a katolikus hitet. Hedvig elérte azt, amit sem törvény, sem fegyver nem tudott elérni: a pogány Litvániát a kereszthez vezette...." Mindezek történelmi hátteréről, a krevai unió létrejöttéről leírás olvasható a kapcsolt műlapon, amit csak forrásként tudnék használni, ezért ezt nem ismétlem, ajánlom elolvasásra.Az emlékmű felállítását Litvánia magyarországi nagykövete kezdeményezte, aki a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke, Kozma atya támogatását is elnyerte. A szobor felállításának támogatója egy litván mecénás, Saulius Karosas, a Litván Nagykövetség, és a Litván Kulturális Minisztérium volt - Litvánia az Európai Únió Tanácsa soros elnökségének évében - 2013. július-december.Az avató ünnepségen mindhárom érintett állam magas rangú képviselői mondtak beszédet, majd az emlékművet Erdő Péter esztergomi érsek megáldotta. Az alkotó beszédében elmondta, hogy az alkotás stílusát tudatosan alakította úgy, hogy az egyiptomi és a korai gótikus művészet elemeit idézze meg. Ahogy elmondta, abban az időben az uralkodók úgy tekintettek magukra, mint az istenek fiai/ lányai, akik felelősséget éreztek az emberekért a földön és a túlvilágon. Köszönetet mondott az ötletgazdának és mindenkinek, aki szabad kezet engedett a szobor megvalósításában.A címet én alakítottam úgy, hogy szinkronban legyen a kapcsolt lapéval. Az előzetes, beharangozó tudósítások "Hedvig és Jagelló" emlékművét jelölik, de a mai avatáson "Jagelló Ulászló" néven szerepelt a szoborpár (házaspár) férfitagja. Mivel Jagelló a keresztség felvétele után a II. Ulászló nevet kapta (és viselte), úgy gondolom, az ábrázolás címében is szükséges ennek jelölése (legalábbis hivatalos cím megjelenéséig). Források: http://www.magyarhirlap.hu/hedvig-es-jagello-a-budai-varban http://europa.eu/about-eu/institutions-bodies/council-eu/index_hu.htm