Szerb Antal és társai emlékére
Győr-Moson-Sopron vármegye, Sopron-Balf, Temető domb, A temetőnél, a Szent Farkas templom melletti dombon állt az alkotás.Felállítás: 1968. május 5. Ády (2014.01.22. 10:55): A háború végén Balfot megszállta a német hadsereg és az utolsó védvonal kiépítésének reményében munkaszolgálatos tábort létesítettek. Ebben a munkatáborban halt meg többek között Szerb Antal, Sárközi György és Halász Gábor is sok más társával együtt. Ennek emlékére Füredi Oszkár soproni építész tervei alapján emlékmű létesült 1947-ben.A régi emlékmű helyére 1968-ban új emlékmű készült. "...1968. május 5-én újabb emlékmű avatására került sor Szerb Antal özvegyének jelenlétében. A munkaszolgálatosok menetelését ábrázoló dombormű Fodor János újkéri pedagógus munkája. A dombormű talapzatán nyitott könyv fekszik, lapjain Szerb Antal hitvallása: " A szabadság nemcsak egy nemzet magánügye, hanem az egész emberiségé is." A talapzat oldalán elhelyezett márványtábla szövege: "Emeltetett a több ezer mártír, köztük Szerb Antal tiszteletére, akik 1944-45-ben itt és a környéken estek áldozatul a fasiszta vandalizmusnak. A Soproni Járás dolgozói."A közel 400 kg-os bronzreliefet 2005-ben ellopták, így az emlékmű lebontásra került. A lebontott emlékmű helyére 2008-ban új Nemzeti Emlékhely létesült, amit Winkler Barnabás és Kutas László készített. Források: Idézet: http://balf.sopron.hu/?action=sources/tartalom&oldal=48