Reviczky Gyula síremléke

Reviczky Gyula síremléke

Budapest, VIII. kerület, Fiumei út 16., Fiumei úti Nemzeti Sírkertben állt a alkotás., Nem köztéri: Temető, sírkertFelállítás: 1891. június 21. Ády (2014.01.17. 15:25): Reviczky Gyula 1855-1889Költő, író, esszéíró, publicista, kritikus, műfordító; az Új Idők segédszerkesztője, az Aradi Hírlap szerkesztője."REVICZKY GYULA SÍREMLÉKE. A két évvel ezelőtt legszebb korában elhunyt, szép tehetségű költő hamvai nem maradnak jeltelenül a kerepesi-temetőben. A fájdalom és szenvedés dalnoka, kinek lantja annyi nemes húrt rezegtetett meg a közönség szivében, földi maradványaiban sem lesz elfeledve; a kegyelet, melyre jogot szerzett, közadakozásból díszes emléket emelt sírja fölé. E hó 21-én avatták föl az emléket, melyet a szabadságharcz szobrának pályázatán is feltűnt fiatal művészünk, Köllő Miklós készített. A szobor, melynek képét ezúttal bemutatjuk, nemes izlésü, hangulatos mű, mely konczepcziójával ép úgy föltűnik, mint gondos kivitelével. Fehér sóskúti köböl készült, s a művész keze e faragásra kissé durva anyagból is oly könnyed, sima és kifejező müvet hozott létre, mely becsületére válik tehetségének. A sirt szarkofág födi, melyhez pár lépcső vezet. A szarkofágon sugár női alak ül könnyed, szinte lebegő helyzetben, szomorkodó arczkifejezéssel, ideálisan szép fejét busán meghajtva; balkezében csinosan formált aranyhúrú lantot tart szivéhez szorítva, leeresztett jobbjából pedig pálmaág omlik a kőravatalon alá. A ravatal mögött, a géniusznak képezve hátteret, magas, stylszerü falazat emelkedik, melynek homlokán a nap fényében az elhunyt költő "Magány" czimű verskötetének mottója, ez az aranybetűs sor ragyog: "A világ csak hangulat." A szarkofágon kereszt van s alatta e szavak: "Közadakozásból emelte a Petőfi-társaság." A szarkofág előtt lévő lépcsőket kis vasrács fogja be, s e mögött a szűk tért alacsony örökzöld bokrok és virágok díszítik. A mű előkelő szobrászati alkotás, melynek művészi becse kétségtelen. Az emléken uralkodó összhang is dicséri, de a tárgy mély fölfogása is. Reviczky költészetének szomorú, de befejezett vonásai ott lebegnek nemcsak a géniusz arczán, de az emlék tárgyias alkatrészein is. A modern műizlés is érvényesül az emlék minden részén. Köllő Miklós ebben az emlékben a magyar síremlékek egyiklegbecsesebb darabját alkotta meg."Nem sikerült kiderítenem, hogy Köllő Miklós alkotásával mi lett, feltételezem hogy elpusztult és azért készült 1932-ben új síremlék, amit Gách István Lipót szobrászművész készített. Források: Vasárnapi Ujság 1891. 38. évf. 26. sz. junius 28. epa.oszk.hu

#emberábrázolás#szobor#mészkő#síremlék#Reviczky Gyula (1855-1889)
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán