Domokos Lajos
Hajdú-Bihar vármegye, Debrecen, Kálvin tér 16., Debreceni Református Hittudományi Egyetem (Református Kollégium) földszinti, bal oldali árkádsorán látható. A 7. alkotás a sorban., Nem köztéri: Oktatási intézmény területeFelállítás: 1938. október 4. TundeK62 (2014.05.18. 23:52): Aki esetleg megnézte a héten a statisztikát, biztos csodálkozott rajta, hogy vajon hogy lehet ennyire sok az általam feltöltött anyag, holott látszólag szinte semmit nem csináltam. Ez azért volt, mert a háttérben végre erőt vettem magamon, és feltöltöttem a magyar művelődéstörténet egyik legnagyobb domborműsorozatát. A debreceni Református Kollégiumban őrzött, közel harminc darab, egyforma méretű domborművet.Eddig csak egyetlen volt meg az oldalon, az is a szobrász, Pátzay Pál személye miatt, a Bethlen Gábor dombormű. Azt hiszem ma este folytatom a Pátzay Pál által készített többi alkotással."Domokos Lajos (1728-1803) politikus, író, Debrecen város főjegyzője, majd 1770-től kisebb megszakításokkal főbírája, a Kollégium főgondnoka volt. Szívós munkával sikerült megtörnie mind a Kollégiumban, mind a városi tanácsban az egyházi párt egyeduralmát. 1786-ban a Helytartótanács elmozdította hivatalából. 1790-91-ben Bihar vármegye országgyűlési követeként a magyar nyelv hivatalossá tételéért szállt síkra. Javaslatára 1797-ben a Kollégium hivatalos oktatási nyelve a magyar lett. Részt vett a debreceni magyar Grammatika szerkesztésében. Több felvilágosult szellemű munkát fordított magyarra."Az alkotást a Múzeumok Éjszakája rendezvényén fotóztam. Források: Az idézett szöveg a Debrecenben idegenvezetőként végzett hallgatóknak kiadott leírásból származik.