Zsigmondy Vilmos
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, Miskolc-Egyetemváros, Egyetemváros, Az Egyetemi Könyvtár földszinti előcsarnokában áll, szemben a bejárattal., Nem köztéri: Oktatási intézmény területeAvatás: 1914. május 17., Avatás: 1986 TundeK62 (2014.12.04. 22:44): A Selmeci Akadémián állították fel először ezt a mellszobrot is. Az egykori egyetemen lévők Sopronba, majd 1949 után Miskolcra kerültek. Ebben a sorozatban készült el a műlapon látható Zsigmondy Vilmos-mellszobor is. A Miskolci Egyetem könyvtárának előterében 1986-ban helyeztek el öt mellszobrot, melyek mindegyike Selmecbányáról származik, eredetileg ott állították fel őket. Felújítás után lettek a szürke mészkőlapokkal borított előcsarnok részei. Az ötnegyedes bronzszobron nem találtam meg a szignót, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy annyira a fal mellé állították, hogy fizikai képtelenség volt "körbejárni". Pedig jó lett volna megtalálni a szignót, mert Markup Béla szobrászati életművének kutatásával is adós még a művészettörténet."Zsigmondy Vilmos (Pozsony, 1821. május 15. - Budapest, 1888. december 21.) magyar bányamérnök, az Magyar Tudományos Akadémia tagja. A magyarországi artézi kutak fúrásának kialakítója és elterjesztője.... Határozott elméletet dolgozott ki a hőforrások feltárására és hasznosítására."Többek közt a harkányi gyógyvíz, a Nagyvárad melletti Félixfürdő, a Széchenyi fürdő hőforrásainak hasznosítása is az ő nevéhez fűződik. De számtalan artézi kutat is fúrt az Alföldön. Ezek némelyike a település első ilyen jellegű kútja volt, melyet sok helyen szép kútszoborral is elláttak.Az eredeti avatásról: "A négy szobor ünnepélyes átadására és leleplezésére Selmecbányán a bányászati és erdészeti főiskola aulájában 1914. május 17-én került sor. Zsigmondy Vilmos márványoszlopra helyezett szobra előtt beszédet mondott Bene Géza főfelügyelő." Források: http://hu.wikipedia.org/wiki/Zsigmondy_Vilmos http://www.ombkenet.hu/bkl/koolaj/2003/bklkoolaj2003_1112_03.pdf | ocsovai andrás (2022.06.15. 10:45): A Sopronvármegye 1927. szeptember 22-én megjelent számában a 4 oldalon írták:(Részletek) "A főiskola tanévmegnyitó ünnepe. A soproni m. kir- Bányamérnöki és Erdőmérnöki főiskola szeptember 25-én, vasárnap délelőtt fél tíz órai kezdettel tanévmegnyitó ünnepélyt rendez a következő műsorral:- -9. Zorkóczy Samu bányaügyi főtanácsos, a Magyar Országos Bányászati és Kohászati Egyesület elnöke az egyesület nevében átadja Péch Antal, Zsigmondy Vilmos, Kerpely Antal, Litschauer Lajos és Cséti Ottó Selmecbányáról visszahozott mellszobrát. 10. A rektor átveszi a szobrokat." Források: 1Időpont, történet. https://adt.arcanum.com/hu/view/Sopronvarmegye_1927_09/?query=szobor%20avat%C3%A1s&pg=139&layout=s