Békessy Béla emléktáblája
Hajdú-Bihar vármegye, Debrecen, Faraktár utca 65., Az udvar végében., Nem köztéri: Egyéb intézmény területeFelállítás: 2011. december 17. Nyul Imre (2014.10.30. 19:22): Helytörténeti kutatásom során kerestem, hogy Debrecenben az utca, illetve a megszüntetett iskolán kívül esetleg szobor vagy emléktábla is őrzi-e Békessy Béla nevét. (a megszüntetett iskolában is volt egy domborműve, de jelenlegi helye ismeretlen) Így leltem rá a Békessy Béla Vívócentrumra, a DHSE-PMD Vívóklub vívócsarnokára amelynek előterében domborműves emléktábla emlékezik a kiváló vívóra.Az emléktáblán az egykori vívó arcképe látható bal profilból. Alatta az olimpiai ötkarika látható, illetve a következő szöveg olvasható:BÉKESSY BÉLA 1875-1916 STOCKHOLM 1912Domonkos Béla szobrász alkotását 2011. december 17-én leplezték le, a vívócentrum avatása alkalmából. A tábla körül vívó relikviák láthatók.Békessy Béla 1875-ben született. Huszártiszt századosként kitűnően vívott. 1902 és 1907 között hatszoros kard- és kétszeres tőrvívó magyar bajnok volt. Az 1912-es stockholmi olimpián kardvívásban, egyéniben ezüstérmet szerzett.A magyar királyi debreceni 2. honvéd huszárezred tisztjeként az első világháború keleti hadszínterén, Volhíniában ma Ukrajna halt hősi halált 1916-ban.Békessy Béláról: http://www.magyarszablya.hu/galeria/album/mesterek_eletrajza/slides/Bekessy%20Bela.pdf http://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%A9k%C3%A9ssy_B%C3%A9laAz avatásról: http://portal.debrecen.hu/hirek/helyi/vivocsarnok_kozeletihirek.htmlDomonkos Béláról: http://artportal.hu/lexikon/muveszek/domonkos-bela-43722015. júniusában kiderült, hogy hová került az fent említett - akkor ismeretlen helyre került - dombormű. Az első dombormű ma a Kossuth Laktanyában található az eredeti emléktáblával együtt: https://www.kozterkep.hu/~/25690/Bekessy_Bela_emlekmuve_Debrecen_2004.html Források: http://www.magyarszablya.hu/galeria/album/mesterek_eletrajza/slides/Bekessy%20Bela.pdf http://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%A9k%C3%A9ssy_B%C3%A9la