Erdei Ferenc

Erdei Ferenc

Csongrád-Csanád vármegye, Makó, Posta utca, Szökőkút mellett van felállítva.Avatás: 1972, Avatás: 2010. december 17., Elbontás: 2019. december Cedrus (2014.11.03. 05:54): "Erdei Ferenc (Makó, 1910. december 24. - Budapest, 1971. május 11.) szociológus, a népi írók csoportjának a tagja, a Márciusi Front egyik élharcosa, politikus, 1945 után többször miniszter, 1956-ban miniszterelnök-helyettes, 1956 után pedig a szövetkezetesítés egyik élharcosa. Jelentős irodalmi munkássága van. 1948-tól az MTA levelező tagja, 1956-tól rendes tagja.""A gyermekkorát és fiatalságát Makón töltő szobrászművésznő 1971-ben, közvetlenül Erdei Ferenc halála után készítette el a makói szociográfus, író és politikus szobrát, és ajándékozta azt a városnak. Az alkotást az akkori Hagymaházban helyezték el. 1988-ban az Erdei Ferenc Kereskedelmi és Közgazdasági Szakközépiskola külső udvarába került. 1998-ban onnan el kellett távolítani, mert az iskola kaput nyitott a Posta utcára, és a szobor útban volt - áthelyezték hát a belső udvarba. 2004-ben megkezdődött a Pulitzer József Kollégium felújítása, és az iskola új tornatermének építése, emiatt a szobrot ismét elmozdították, a sportpálya mellett kapott új helyet. 2007-ben új zsibongót építettek, és a mellszobor sokadszorra is vándorlásra kényszerült, ideiglenesen egy kőfaragó-szobrász műterembe került; a tervek szerint a majdan elkészülő új épületrészbe kellett volna visszahelyezni azt." Forrás: Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Erdei_Ferenc-szobor_(Posta_utca)Erdei Ferenc süttői mészkőtalapzaton álló bronz mellszobrát a Pulitzer kollégium előtti szökőkútnál lévő, díszkővel burkolt kör alakú téren helyezték el, és 2010. december 17-én újraavatták. Források: http://hu.wikipedia.org/wiki/Hadik_Magda http://hu.wikipedia.org/wiki/Erdei_Ferenc_(szociológus) | Ády (2018.10.30. 13:30): "Erdei Ferenc szobraHadik Magdolna szobrász- művész legutóbbi makói kiállításán a művészetkedvelők megismerkedhettek az egy éve elhunyt Erdei Ferenc akadémikus mellszobrával. Hadik Magdolna a szobrot most a városnak ajándékozta, a makói tanács pedig az alkotást bronzba öntötte.Erdei Ferenc mellszobrát ideiglenesen az egykori "hagymaházban", a mai művelődési központban állítják fel. Abban az épületben, ahol az akadémikus fiatal korában maga is dolgozott. A szobor végleges helye - a tervek szerint - a most újjáépítés alatt álló múzeum épületében lesz." Források: Szolnok Megyei Néplap, 1972. május 12. (23. évfolyam, 110. szám)

#emberábrázolás#szobor#bronz#mészkő#Erdei Ferenc (1910-1971)
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán