Az 1848-49-es emléktábla a városházán

Az 1848-49-es emléktábla a városházán

Hajdú-Bihar vármegye, Debrecen, Piac utca 22., A debreceni régi városháza emeleti fordulójában látható., Nem köztéri: Egyéb intézmény területeFelállítás: 1948. július 25. TundeK62 (2015.11.11. 14:25): Debrecenben, a régi városháza főlépcsőházának fordulójában helyeztek el a forradalom és szabadságharc 100. évfordulójához kapcsolódva emléktáblát. A tábla tetején ornamensek, míg az alsó részen a város domborműves címere látható. Ez az a címer, mely Debrecen számtalan középületét, és a huszadik század első harmadában épült lakóházát is díszíti.Az emléktábla felirata:" 1848-49 magyar szabadságharcok emlékének megörökítéséül Kossuth Lajos egykori lakosztályának színhelyén állították a centenáris évforduló alkalmából, a magyar szabadságharcos hagyományok hű őrzői, kivívott szabadságunk, függetlenségünk védelmezői:a Magyar Szabadságharcos Szövetség 1948. július hó 25."A címer jelentése: https://hu.wikipedia.org/wiki/Debrecen_c%C3%ADmereAz emléktábla eredetileg az első emeleti közgyűlési terem bejárata mellett volt, és később helyezték a lépcsőházba. De ennek időpontja mindeddig ismeretlen. Kossuth itt lakott a városházán családjával 1849-ben, az épület északnyugati sarkán elhelyezkedő lakosztályban. Itt fogalmazta meg a Függetlenségi nyilatkozatot: https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%BCggetlens%C3%A9gi_nyilatkozat_(Magyarorsz%C3%A1g)

#dombormű#növénykép#állatkép#1848/49-es forradalom és szabadságharc#emléktábla#márvány#mészkő#református
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán