II. Rákóczi György csatájának emlékoszlopa

II. Rákóczi György csatájának emlékoszlopa

Románia, Kolozsmonostor (Cluj-Mãnãștur), Kolozsmonostor határában, a Szászfenesre vezető út mellett állt., Kolozsmonostor határában, a Szászfenesre vezető út mellett állt. Sila (2015.03.30. 11:26): 1660. május 22-én II. Rákóczi György végzetes csatát vívott a törökökkel Szászfenes mellett. A fejedelem nemcsak súlyos vereséget szenvedett Szejdi Ahmed budai pasától, hanem a csatában szerzett sebeibe hamarosan bele is halt. Ennek a szomorú eseménynek állított emléket a Kolozsmonostoron felállított alkotás, amely a Rákóczi-emlék nevet kapta. Sem alkotójára, sem pedig felállításának idejére nézve nem marad fenn adat. A források szerint bizonyos, hogy az 1850-es évek elején már megvolt. Felirata hirdette, hogy:"Itt sebesült meg II. Rákóczi György 1660. május hó 20-án a török ellen vívott csatában"Az emlékmű egyébként tévesen került Kolozsmonostorra, ugyanis felállításának idején rosszul határozták meg a csata helyét, amely valójában néhány kilométerrel nyugatabbra Szászfenes közelében volt.Az emlékművet 1891-ben felújították és átalakították. Az 1920-as években megrongálták és feliratát eltávolították. Az 1970-es évek közepén a kolozsvári út szélesítése folyamán ledöntötték és darabjait a töltésbe építették be. Források: Murádin Jenő: A megsebzett szobor. Kriterion Könyvkiadó, 2008 erdelyimuveszet.ro http://hu.wikipedia.org/wiki/Szászfenesi_csata

#emberábrázolás#absztrakt irányzat#emlékmű#Rákóczi György (Erdély: fejedelem), II. (1621-1660)
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán