Pávai Vajna Ferenc
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye, Szolnok, Dr.Béres József sétány , Gyógyfürdő hátsó homlokzatán, a díszkút mellett.Felállítás: 2003. szeptember 25. Tóth György-Gyigyi (2015.04.30. 22:05): Pávai Vajna Ferenc (1886-1964) geológust kérte fel Szolnok Város a Tisza Szálló és Gyógyfürdő termálvízkútjának fúrásához. Az általa megjelölt helyre telepített fúrás sikeres volt. A 950 méterre mélyített kútból 56 fokos gyógyvíz tört fel 1928-ban.Ezen esemény 60. évfordulója alkalmából Szolnok Város 1988-ban emléktáblát emeltetett a "hévizeink atyjának" tiszteletére.A "Szolnokért Egyesület" a korábbi emléktáblát felújíttatta és Pávai Vajna Ferenc bronz domborműves portréjával díszített márvány emléktáblát avatott 2003.szeptember 25.-én a gyógyfürdő hátsó homlokzatán, a díszkút mellett.A bronz domborműves portré; S.A. szignójú művész alkotása.A termálvíz történetéhez tartozik az is, amely szerint; a szolnoki Tisza Szálló első termál kútjából nyert ásványvizet korábban már palackozták, névadója Pólya Tibor neves festőművész volt, aki egy "hosszú éjszaka" után így szólt - "Áldás ez a víz" Jelenleg is a szolnoki Tisza Szálló kútjának szén-dioxiddal dúsított termálvizét "Áldás ásványvíz" névvel palackozzák.Egy kis adalék, vagy változás? Nagy örömömre a közelmúltban találkoztam egy volt MOL-os kollégával (B.Tamással), aki megemlítette, hogy Ő tulajdonosa egy Pávai Vajna Ferenc bronz domborműves emlékplakettnak, amely megegyezik az összeállításomban szereplő alkotással. Az alkotó továbbra is ismeretlen, de a szignója helyesen; "S.A." Így aztán ezzel a storyval bővült az összeállításom, de továbbra is keresem az alkotó kilétét. Források: http://www.vgfszaklap.hu/lapszamok/2006/november/a-szolnoki-tisza-szallo-tortenete bklkoolaj2003_0708_04