Auschwitzi mártírok emlékműve
Zala vármegye, Nagykanizsa, Ady Endre utca 63, Az Izraelita temetőben, a ravatalozó mellett áll az emlékmű., Nem köztéri: Temető, sírkertFelállítás: 1960. szeptember Móritz István (2015.08.15. 22:11): A Kanizsa Enciklopédiában, és Saffer Szilvia: Adalékok a Nagykanizsai Izraelita temető művészettörténetéhez című kiadványában olvastam az emlékmű létezéséről. A temető gondnokkal időpontot egyeztetve sikerült a fotókat elkészítenem. A ravatalozó mellet áll az Auschwitzi mártírok emlékműve, mely egy egyszerű klasszicista álurna , fehér márvány burkolatú négyszögletes, alacsony oszloptalpazaton, oldalát kisméretű sófár díszíti. Avatása 1960 szeptemberében volt.Négyszögletes talapzatán magyar és héber nyelvű felirat: "Auschwitzi mártírjaink hamvai" , alatta magyar szövegű vers: " ...és vigyék ki a hamvakat a táboron kívül Tiszta Helyre..." Források: Kanizsai Enciklopédia Saffer Szilvia: Adalékok a Nagykanizsai Izraelita temető művészettörténetéhez című kiadványa