Aba-Novák Vilmos
Fejér vármegye, Székesfehérvár, Koronázó tér 1., Az alkotás a Nemzeti Emlékhely - Romkert bejáratával szemben található.Felállítás: 2015. augusztus 26. Aerdna (2015.08.26. 18:45): Január óta várom, hogy felavassák Aba-Novák Vilmos szobrát. A szobrot már ekkor bronzba öntötték, de az eredetileg tervezett tavaszi avatásra mégsem került sor. A szobor felállításának helyszínére szavazni lehetett a város honlapján, a három lehetséges helyszín a Bartók Béla tér, a Városháza udvara, és a Koronázó tér (a Romkert bejáratánál) volt. A Bartók Béla téren már áll két szobor, melléjük hamarosan érkezik még egy alkotás. A Városháza udvarán is található egy mű, így végeredményben ez sem bizonyult tökéletes helyszínnek. A Romkert mauzóleumában ott láthatjuk Aba-Novák Vilmos seccóját, így szerencsésen alakult, hogy ide került elhelyezésre a szobor.2015. augusztus 26-án 17 óra 30 perckor végül avatásra került az alkotás, mely Pogány Gábor Benő munkája.Az avatáson jelen volt dr. Cser-Palkovics András polgármester, L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, Brájer Éva és Róth Péter alpolgármesterek, dr. Demeter Zsófia, Székesfehérvár díszpolgára, a Szent István Király Múzeum volt igazgatója, Vasné Borsos Beáta Bíborka, a Vörösmarty Mihály Könyvtár igazgatója, Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója, ifj. Major István, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar Igazgatója.Az avatáson ifj. Major István csembalózott, majd köszöntő beszédet mondott dr. Cser-Palkovics András polgármester, ezt követően L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára beszéde hangzott el. Dr. Cser-Palkovics András beszédében kiemelte, hogy Aba-Novák Vilmosnak Székesfehérváron több műve is készült, melyek közül volt amit sikerült megmenteni, volt, amit nem. Elmondta, hogy minden alkalommal nagy élmény számára, ha kilép a Polgármesteri Hivatalban a folyosóra, Aba-Novák művét láthatja, mely Székesfehérvár jelentős történelmi eseményeit mutatja be ( https://www.kozterkep.hu/~/15574/1938_as_ev_unnepi_esemenyei_szekesfehervar_aba_novak_vilmos_1941.html ). L. Simon László beszédében kitért arra, hogy amikor meglátta a szobor makettjét egy kiállításon, azonnal úgy érezte, hogy ennek a szobornak Székesfehérváron a helye.Az avatás kicsit formabontóra sikeredett, mivel az államtitkár úr kérésére levették a leplet a szoborról, és maga az avatás a virágok elhelyezésével történt meg.Az avatási ünnepséghez kapcsolódik a Szent István Király Múzeum Nemzeti Emlékhelyen - Romkertben megtartott fáklyás idegenvezetés, melynek során megtekinthető a mauzóleumban található Aba-Novák secco is.A szobrot úgy helyezték el, hogy tekintete a Romkert bejárata felé néz, ahol legnézettebb alkotása található. Források: http://www.szekesfehervar.hu/index.php?pg=news_157962