Ereklyés országzászló

Ereklyés országzászló

Szlovákia, Dunaszerdahely (Dunajská Streda), Szent István tér (Námestie sv. ©tefana), A Főutca és a Stadion közt elterülő park Főutca felé néző oldalán állt.Felállítás: 1939. november 12. Szórád Péter (2015.11.26. 20:31): "A Felvidék visszacsatolásának első évében került sor Dunaszerdahelyen az Ereklyés országzászló felállítására az egykori Zipszer-tó helyén. A szerdahelyi országzászló hasonló volt a többihez: egyik oldalára a történelmi Magyarországot, benne a csonkaország térképével, míg másik oldalára a nemzeti címert hímezték az irredenta jelmondattal: Így volt - így lesz." "Az avatáson részt vett Nagy Nándor főispán, illetve a város és a környék előkelőségei is. Az Ereklyés Országzászló Nagybizottság nevében dr. Liptay Lajos kormányfőtanácsos mondott avatóbeszédet, akit Sverteczky József, valamint Turcsányi László országgyűlési képviselő követett. A város részéről dr. Szeiff Géza, a helyi Országzászló Bizottság elnöke, valamint Srenker Lajos bíró szóltak - ezután, katonai tiszteletadás mellett, felvonták az országzászlót egy négy méter magas bástya alakú emlékműre." "1945. március 15-ig itt tartották az ünnepségeket. Ezt követően megrongálták, majd lebontották, és a helyére egy kisebb szocialista emlékművet emeltek, később ezt is lebontották, jelenleg az 1971-ben felavatott Mártíremlékmű áll a helyén." "A tér helyén egykoron egy nádfedeles házsorral határolt lefolyástalan tó állt. Az 1890-es években dr. Zipszer Náthán dunaszerdahelyi ügyvéd, a kormánypárt szónoka a vásárban akart korteskedni, ám szónoklata nem a kívánt hatást hozta, és megkergették. Az ügyvéd kénytelen volt futva menekülni, s üldözői elől az akkori vásártér végén álló tóba menekült. Erről a nevezetes "tóba futásról" ragadt aztán a helyre a Zipszer-tó elnevezés." "Később a tó fokozatosan betemetődött, s egyben elhanyagolt, elgazosodott területe lett a városnak. Ezt az áldatlan állapotot változtatta meg 1936-ban Srenker Lajos bíró, és a város agilis főjegyzője, akiről az új, kavicsozott gyalogjárdákkal, padokkal, kis játszótérrel létrehozott új parkot végül Gloserparknak nevezték el a szerdahelyiek." A második világháború után Május 1. tér volt a neve, 1989 óta pedig Szent István térnek hívják. Források: http://csemadok.sk/emlekhelyek/ereklyes-orszagzaszlo/ http://www.dunaszerdahely.com/index.php/blog/108-dunaszerdahely-a-ket-vilaghaboru-kozott/167-ereklyes-orszagzaszlo-avatasa-dunaszerdahelyen http://csemadok.sk/emlekhelyek/zipszer-to-gloserpark/ http://issuu.com/csallokozonline/docs/csallokoz_2012_46

#első világháború#emlékmű#mészkő#trianoni békeszerződés
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán