Amerikai pilóták emlékére
Veszprém vármegye, Szigliget, Rókarántói utca 14., Szigliget délkeleti részén, a Rókarántó utca végén. a dombon álló Szentlélek-kápolna. mellett van.Felállítás: 2000. szeptember 3. Keszthelyi Sándor (2016.05.17. 12:03): Szigliget délkeleti részén, a Rókarántó utca végén lévő dombon áll az 1845-1847-ig épült Szentlélek-kápolna. Ez a hely könnyen megközelíthető gyalogosan és még autóval is elérhető. Ide, a kápolnától délre helyezték az amerikai repülősök emlékművét. A repülőgép lezuhanása és a öttagú személyzet halála ugyanis innen nem messze, északnyugati irányban következett be, amikor a gép a Kamon-kő déli oldalába csapódott. Az a hely viszont még ma is nehezen megközelíthető.Az alkotást két elem alkotja. Alul egy fekvő téglalap alakú, felül egy álló téglalap alakú műkő tömb. Az egymásra épített hasábok hossztengelye kelet-nyugati irányú. Az észak felé tekintő oldalra egy-egy fehér márványtáblát építettek, amelyekre a szövegek kerültek. A márványtáblákra váltakozva két nyelven, magyarul és angolul vésték a szöveget.A felső tábla felső részén egy repülős embléma van. A tábla felirata a következő:1944.06.30-ÁN ETTŐL A HELYTŐL - ÉNY 315,555 FOK M - ZUHANT LE AZ USA 15. LÉGI HADSEREG 460. BOMBÁZÓ CSOPORT, 760. BOMBÁZÓ SZÁZAD 42-51160 GYSZU. B-24 H REPÜLŐGÉPE, MELY SORÁN HŐSI HALÁLT HALTAK:NORTH-WEST OF THIS PLACE /315 DEGREES,555 YARDS/ AN AMERICAN B-24 H BOMBER HIT THE GROUND ON JUNE 30TH 1944. SERIAL NO 42-511-60, 760TH BOMB SQUADRON, 460TH BOMB GROUP, 15TH AAF.FIVE OF THE CREW WERE KILLED IN THE CRASH.2ND LT ROBERT G EWANS PILOT PILOTA HADNAGY CHEYENNE, WYOMING 11/14/1918. S/SGT HORACE C. BARKSDALE GUNNER LÖVÉSZ TÖRZSŐRMESTER TRENTON, TENNESSEE 6/28/1914. T/SGT CECIL R. BOLES ENGINEER MÉRNÖK ŐRMESTER HUNGTINTON BEACH, CALIFORNIA 8/13/1921.T/SGT GUY MARSH, JR RADIO OP. RÁDIÓS ŐRMESTER BREWER, MAINE 2/25/1920.S/SGT WALTER W ROWE GUNNER LÖVÉSZ TÖRZSŐRMESTER RAVENA, NEW YORK 5/27/1923.AZ ÖRÖK BÉKE JEGYÉBEN.THEIR BODIES ARE BURIED IN PEACE, THEIRNAMES LIVE FOREVER.A II. VILÁGHÁBORÚ BEFEJEZÉSÉNEK 55. ÉVFORDULÓJA ALKALMÁBÓL A MILLENIUM ÉVÉBEN 2000.09.03-ÁNTHIS MEMORIAL WAS IN AUGURATED ON SEPTEMBER 3, 2000, IN YEAR OF MILLENIUM, ON THE OCASSION OF THE 55TH ANNIVERSARY OF THE END OF THE SECOND WORLD WAR.ÁLLÍTOTTA:Az alsó tábla felirata a következő:- VESZPRÉM MEGYEI ÖNKORMÁNYZATLOCAL GOVERMENT OF COUNTRY VESZPRÉM- SZIGLIGETI ÖNKORMÁNYZAT ÉS EGYHÁZKÖZSÉGLOCAL GOVERMENT AND CHURCH OF SZIGLIGET - HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM HADISÍR GONDOZÓ OSZTÁLYGRAVES ADMINISTRATION BRANCH, MINISTERY OF DEFENSE - MAGYAR HONVÉDSÉG LÉGIERŐ VEZÉRKARHUNGARIAN AIR FORCE STAFF- "HONVÉDSÉG ÉS TÁRSADALOM" BARÁTI KÖR VESZPRÉMI SZERVEZETEVESZPREM ORGANIZATION OF "ARMED FORCES AND SOCIETY" FRIENDLYASSOCIATION- TOP GUN NEMZETKÖZI REPÜLŐ MAGAZINTOP GUN INTERNATIONAL FIGHT MAGAZINEEszerint a táblát az Amerikai Egyesült Államok itt lezuhant és elhunyt repülőszemélyzetének emlékére állították. A repülőgép becsapódása 1944. június 30-án történt. A 315 fok a légi tájolás szerint (0 fok észak, 90 fok kelet, 180 fok dél, 270 fok nyugat) valóban északnyugati iránynak felel meg. Ellenmondásos a távolság, mert a magyar szöveg 555 métert, az angol 555 yardot ír, utóbbi csak 507,5 méter.Érdekes kiegészítés olvasható Kruppa Géza: Kincsvadászok szezonja a Balatonon (Magyar Nemzet 79. 2016. nov. 5-6. 260. sz. p. 21.) című cikkében: "A Balaton felett a legkeményebb légi csata 1944. június 30-án zajlott - ismerteti az akkori drámai eseményeket Hangodi László. Ezen a napon az amerikai légierő köteléke déli irányból közeledve a németek által bitorolt lengyelországi blechhammeri olajfinomítót akarta bombázni, de a dunántúli légtérben magyar és német vadászgépek rájuk támadtak. Öt gépet sikerült is leszedniük. Közülük három Tapolca környékén zuhant le, volt amelyik szerb területen, egyik Szigligetnél csapódott a földnek. E gép tízfős személyzetéből öten ejtőernyővel időben kiugrottak, őket csendőrök fogták el, majd adták át a németeknek - túlélték a háborút. Az odaveszett további öt társuk nevét a szigligeti Rókarántó-dombon 2000-ben felállított emlékmű őrzi." ... 2007-ben, a Tapolca környékén lezuhant gépek egyikét Nemesvita mellett, mélyen a mocsárba fúródva fellelték az amerikai hadsereg ideutazó helyszínelői, és ott... "Meglátogatta őket a zuhanást ejtőernyővel túlélő veterán repülő hadnagy is."Az alkotás avatása 2000. szeptember 3-án történt. Később az emlékhely többször megrongálódott. Az első esetben a márványtáblákat a földre esve, összetörve találták. Viharkárra gyanakodtak és a összeillesztett táblákat visszatették. Ezt követően újra lefeszítve, a földön összetörve és festékkel leöntve találták a feliratos táblákat. A tettesek minden esetben ismeretlenek maradtak. 2012-ben ismét felragasztották, megtisztították, újra feliratozták a táblákat. (Lásd: Paller Györgyné: Szégyen. = Szigligeti Harsona 11. 2012. jún. 6. sz. p. 6.; Balassa Balázs: Tisztelet és megbocsátás! = Szigligeti Harsona 11. 2012. nov-dec. 11-12. sz. p. 1.) de az összeillesztett és restaurált táblákon ma is látszanak a törésvonalak.Az "Amerikai pilóták emlékére" állított emlékkő és az "Emlékezzünk az I. és II. világháború áldozataira!" emlékkő mögé egy tájékoztató táblát állítottak 2018-ben. Annak déli oldalára "A Szigligetre zuhanó amerikai bombázó története" című fényképes-szöveges összeállítás került. Az északi (a kápolna felé néző) oldalán pedig "A második magyar hadsereg szigligeti hősi halottai" című ismertetést láthatjuk. Források: Az alkotást a helyszínen megnéztem és fényképeim alapján írtam le.