Tisza István és Návay Lajos emléktáblája

Tisza István és Návay Lajos emléktáblája

Budapest, V. kerület, Idősebb Antall József rakpart , A delegációs terem bejáratának bal oldalánál, Nem köztéri: Egyéb intézmény területeFelállítás: 2011. október 31. Dénes Ildikó (2016.12.04. 10:30): Az alkotás az Országházban a delegációs terem bejáratának bal oldalán látható. A dombormű fölött turulmadár dombormű van. A dombormű egy szárnyas angyalt ábrázol, vállán egy testtel, amint megvédi egy támadótól, akinek kezéből kihull a kard. A dombormű alatti felirat idézet a Zsoltárok könyve 33,34 fejezeteiből: "Leselkedik a gonosz az igazra és halálra keresi azt, de az úr nem hagyja azt annak kezében". Magán a domborművön az írás: "Keviczky Hugó 1925-ben készült gipsz modellje alapján 2011". "1918. október 31-én gyilkolta meg Tisza István kormányfőt és házelnököt egy későbbi népbiztos vezette különítmény. Az Országgyűlés Hivatala idén májusban visszaállíttatta a Ház első világháborús hősi halottainak emléktábláját a Parlamentben. Fönnmaradt dokumentumok felhasználásával sikerült a tábla azon párját is újjáalkotni, amely az Országgyűlés Képviselőháza két tragikus sorsú elnökének, gróf Tisza Istvánnak és Návay Lajosnak állított emléket. Ezt a táblát avatta fel újra hétfőn Kövér László házelnök." Írja a forrás. Návay Lajost "1919 áprilisában a Makóra és Csanád vármegyébe Budapestről érkezett hírhedt Vörös Őrség Földeákon letartóztatta, és a "Szamuely halálvonatának"nevezett különvonaton Kiskunfélegyházáig hurcolta. Itt rövid kihallgatás után több társával együtt kegyetlen módon kivégezték."Nem találtam adatot, újságcikket, fotót, hogy Keviczky Húgó tervezett egy ilyen domborművet. De találtam egy 1925-ös MTI hírt, hogy az Országház bizottsága megbízza Damkó Józsefet egy gróf Tisza István és Návay Lajos emléktábla készítésével. Az emléktábla elkészült és 1925. október 31-én felavatják. Megtaláltam ennek az emléktáblának a fotóját a Tolnai Világlapja 1925. november 11-i számának 8. oldalán és fotót az emléktábla két domborművéről az Új Idők 1925. november 22.-i számában az 531. oldalon. A fotókat összehasonlítva a jelenlegi emléktáblával megállapítható, hogy a jelenlegi emléktábla nem az eredetileg elhelyezett másolata. Az egyetlen egyezőség, hogy mindkét emléktábla fölött ugyanaz a turulmadár dombormű van. Le lehetett fotózni az 1925-ös újságcikkek képeit, ezek a 10 és 11-es képek. És egymás mellé szerkesztettem a két emléktábla fő alakjait a 11. és 12. képen. Alkotónak a jelenleg látható domborműves emléktáblán feltüntetett Keviczky Hugót írtam. Nem jelöltem be, hogy másolat, mert úgy gondolom, hogy eredeti gipsz modellről készült dombormű nem másolat. Források: http://tortenelemportal.hu/2011/11/ujra-felavattak-tisza-istvan-emlektablajat-a-parlamentben/https://library.hungaricana.hu/hu/view/NapiHirek_1925_04_2/?pg=56&layout=sMTI 1925 április 18 https://hu.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1vay_Lajos Csathó Kálmán: Uj Idők 1925. január-december I-II. / Könyv ...https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/UjIdok_1925_2/?pg=8&layout=s Tolnai Világlapja, 1925. október-december (25. évfolyam, 41-52 ...https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/TolnaiVilaglapja_1925_04/?pg=255&layout=s http://www.jag.mako.hu/dokumentumok/OKTVkesz.pdf

#dombormű#emberábrázolás#bronz#emlékmű#emléktábla#mártír#márvány#Návay Lajos (1870-1919)#Tisza István (1861-1918)
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán