Münnich Ferenc

Münnich Ferenc

Békés vármegye, Békéscsaba, Bartók Béla út 1-3., A Szabadság tér és a Bartók Béla út sarkán álló rendőség előtt állt az alkotás.Felállítás: 1980. november 15. Ády (2017.01.09. 11:06): Az alkotást a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság épülete előtt állították fel 1980-ban. A főbejárat jobb oldalán elhelyezett Münnich Ferenc politikus fehér márvány mellszobrát Csontos László szobrászművész készítette."Münnich Ferenc-szobrot avattak BékéscsabánDr. Münnich Ferenc mellszobra látható tegnap óta Békéscsabán, a megyei rendőr-főkapitányság épülete előtt. Az avatási ünnepséget november 15-én, tegnap délelőtt 11 órakor rendezte meg a Békés megyei Rendőr-főkapitányság... ... "Most, amikor leleplezzük Csontos László szobrászművész alkotását, amely Münnich Ferencnek állít emléket, azt is kifejezzük: örökségét úgy vállaljuk, hogy forradalmi életútjához hűen felépítjük a szocialista Magyarországot." Az avatóbeszéd és a szobor leleplezése után egy szavalat és mozgalmi dal következett, majd az MSZMP Központi Bizottsága nevében Rácz Sándor és Frank Ferenc, a Belügyminisztérium és megyei rendőr-főkapitányság nevében Ladvánszki Károly, dr. Haraszti János rendőr ezredes, megyei főkapitány és Mihalik György, majd dr. Münnich Ferencné megkoszorúzta a szobrot."A rendszerváltás után 1990. január 11-én a szobrot lebontották."Eltűnt a Münnich-szoborEltűnt egy szobor! - döbbentek rá az élesszemű járókelők tegnap délelőtt, amikor a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság épülete előtt elhaladtak. Persze, találgatni sem kell, hiszen mindenki jól tudta, hogy a rendőrségi épület előtt "nylonruhába" burkolózott szobor Münnich Ferencet ábrázolta. Nyilván az sem okozhatott nagyobb dilemmát, hogy vajon miért távolították él a helyéről. Hiszen sokan emlékeznek még, hogy nem is olyan régen a helyi Fidesz tüntetéssel követelte a köztérről való elvitelt. Mihalik György ezredestől, Békés megye rendőr-főkapitányától arra kértünk választ, hogy kik döntöttek a szobor sorsáról és milyen indokok tették sürgőssé az intézkedést? Mihalik György rövid válaszában annyit mondott, hogy a megyei rendőr-főkapitányság vezetése határozott a szobor tegnap reggeli eltávolításáról. Külön indokot nem emelt ki, csupán annyit: minden körülményt mérlegeltek, értékeltek, így jutottak arra a következtetésre, hogy leveszik a szobrot. Azt határozottan cáfolta, hogy a (ha délutáni demonstráció miatt döntöttek ilyen hirtelen. Végül megtudtuk azt is, hogy a Münnich Ferenc-szobrot a rendőrség felajánlja a megyei múzeumnak. (1. e.)" Források: 1Avatás: Békés Megyei Népújság, 1980. november 16. (35. évfolyam, 269. szám)2Békés Megyei Népújság, 1990. január 12. (45. évfolyam, 10. szám)

#emberábrázolás#szobor#márvány#Münnich Ferenc (1886-1967)
Forrás
Köztérkép
Kapcsolódó
Megtekintés a DKA oldalán