Majláth Gusztáv Károly mellszobra
Románia, Csíkszereda (Miercurea Ciuc), Márton Áron út 80 sz., A Márton Áron Főgimnázium előtti térenFelállítás: 1999. június 24. Sántha Imre Géza (2017.01.26. 16:30): Csíkszereda város déli részén, a Csíksomlyóra vezető Szék útja közelében, az un. Nagymart nevű domboldalban 1909 és 1911 között felépített Gimnázium hathatós támogatói között találjuk Erdély akkori püspökét gróf Majláth Gusztáv Károlyt is. Az egyházi előljáró már a korábbi csíksomlyói iskola Csíkszeredára való költöztetésének, és építési előkészítéseinek tárgyalásain is részt vett, sőt ő tett javaslatot arra, hogy az iskolaépületet a városban kell megépíteni. Fontos oktatási, vallásoktatási, művelődési űgynek tartotta egy erőteljes szellemi tőkével rendelkező gimnázium létrehozását a csíki székelyek számára, amúgy is támogatta az erdélyi iskolákat, magánvagyonából és papi jövedelméből tanulmányi segélyeket osztott.A patinás, eklektikus stilusban felépített tágas iskolaépület avatására 1911 június 5-én került sor, melyen maga a püspök is részt vett, ő szentelte fel az új intézményt. Sajnos a nemsokára kitört az első világháború és ez az intézményre is visszahúzó erővel hatott, de a háború végeztével és az 1920-as impériumváltást követően sikerült talpra állnia az oktatási központnak. 1990-ben ugyan az intézmény egykori növendékének Márton Áron püspöknek a nevét vette fel, de az utókor nem feledkezett meg gróf Majláth Gusztáv Károly egyházi vezető jótéteményeiről sem, ezért 1999 nyarán e mellszobor felállításával tisztelgett a neves személyiség emléke előtt. Majláth püspöknek még van egy domborműves emléktáblája is bent az épületben, más, az iskolához köthető kimagasló személyiség márványtáblája között. A város központjában pedig egy tér viseli nevét. Források: A személyiségről: https://hu.wikipedia.org/wiki/Majl%C3%A1th_Guszt%C3%A1v_K%C3%A1roly Takács Éva: Szoboravatás az évzárón. Hargita Népe (Csíkszereda). XI/146 szám. 1999 június 25.