Árpád-emlékmű
Budapest, XV. kerület, Rákospalotai körvasút sor 1, A körvasúti töltés tövében, a Rákospalotai körvasút sor - Rákos út - Taksony sor kereszteződésébenFelállítás: 1990 ratonyi (2017.10.19. 18:26): Makay József MÁV-nyugdíjas a körvasúti töltés tövében 1990-től állította fel emlékművét. Az elhanyagolt, gazos, szemetes terület díszítése, találkozási pont létrehozása volt a célja azon kívül, hogy emléket állítson a honfoglaló Árpád vezérnek.Az első emlékmű az Árpád volt, amit 1990-ben állított fel, átadására prdig az akkori polgármester, Hajdu László jelenlétében 1991-ben került sor.Az emlékmű - mivel nem megrendelésre és nem szobrász által készült - nem szerepel a Budapest Galéria köztéri művek listájában, és nem is gondozza a galéria. Ennek ellenére az önkormányzat térkövekkel, padokkal rendezte a környezetét. A "magánemlékműhöz" levélben gratulált Göncz Árpád volt köztársasági elnök és Makovecz Imre építész is.Makay József 1998-ban elhunyt, az emlékmű állapota romlani kezdett, nem gondozta senki. A Jobbik zuglói szervezete, és az azóta feloszlatott Magyar Gárda 2007-ben gondozásába vette az alkotást, rendezték a környezetét, pótolták a hiányzó köveket, újrafestették a feliratok némelyikét, illetve kihelyeztek egy táblát a 907-ben zajlott pozsonyi csata emlékére.Makay nem csak Árpád vezérről emlékezett meg az alkotásban, hanem saját magáról is: a pályafenntartási területen dolgozó vasutas a "MÁV központi P. F. T.* telep" feliratú érmét helyezett el az emlékmű oldalába, valamint az 1880 és 1990 évszámokat véste köré.* P. F. T. = pályafenntartás Források: Rokob Tibor: Aki emlékművet emelt Árpádnak - Helyem Házam Palotám III. évf. 3. szám (2017. augusztus) /7. lap/ 8-13. o.